Město očima nezávislého člověka

Neveřejné seznamy firem pro malé zakázky evokují korupci

22.06.2012 12:06

Zákon o zadávání zakázek malého rozsahu umožňuje obcím a městům oslovit jenom několik vytypovaných a vybraných firem, z nichž se poté vybere ta, která zakázku obdrží. 

Samotné znění tohoto zákona však napomáhá k tolik rozšířené korupci veřejného sektoru, protože se občané, ale ani ostatní firmy, o zadání zakázky malého rozsahu nedozvědí. Při množství těchto tak zvaných zakázek malého rozsahu se přitom jedná o poměrně velké peníze z rozpočtu města. Stačí jenom sledovat zápisy z jednání rady města, kde se to těmito malými zakázkami jenom hemží. 

Seznam a počet vybraných firem však nikdy nikdo nezjistí, je totiž, neveřejný, jinak řečeno tajný. Nikde a nikdy se veřejnost ani nedozvěděla, jakým klíčem se firmy zařazené do tajného seznamu zařazují. 

Jsou však obce a města, například Černošice, který takovýto tajný a neveřejný seznam nemají. Prostě všechny zakázky jsou naprosto veřejné. A to jak ty velké, které být veřejné musejí, tak i ty tak zvaně malé. Nic totiž nebrání představitelům města, aby zveřejňovali naprosto všechny zakázky. 

Naše město však nejenom tají znění zadávaných zakázek, ale především seznam oslovovaných firem. Je tudíž možné, že zakázky získávají stále tytéž firmy, takže se v žádném případě nemůže jednat o svobodnou a volnou soutěž. 

Takovéto utajování seznamu firem až příliš připomíná možnou korupci veřejného sektoru, která dnes vadí již devadesáti procentům lidí ve státě. 

Moc bych se přimlouval, aby se i naše město pochlapilo a začalo zveřejňovat všechny zakázky, i ty malého rozsahu. Pokud to tak neučiní, bude se i nadále potýkat s podezřením z korupce. 

A že si to myslí velká část občanů města lze velice snadno zjistit, stačí jít mezi lidi.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.