Město očima nezávislého člověka

Nová zelená úsporám

04.12.2012 12:13

Program Zelená úsporám se opět rozjel. Jistě dobrá zpráva pro všechny, co se teprve chystají svoje bytovky nebo domy zrekonstruovat a zateplit.  Pomůže to finančně nejen jim, ale nejspíš  i v důsledku Kalouskových experimentů s DPH i skomírajícímu stavebnictví. Dobrý nápad z dílny exministra Bursíka tentokrát převzala ODS z pozice ministra životního prostředí Chalupy.  Peníze z emisních povolenek se investují do energetických úspor, lidi ušetří za zateplení a následně  i za energie. Stavebníkům to přinese zakázky.  Podle sdělení MŽP  bylo již celkem vyplaceno přes 18 mld na dotacích. Je ale nutné konstatovat, že zdaleka ne všem žadatelům bylo i přes tuto poměrně vysokou částku vyhověno. A to ne, že by nesplnili podmínky, ale protože peníze prostě došly.

Jsem předsedou jednoho SVJ, která na to doplatila. Měli jsme vše perfektně podle požadavků zpracované, projekt, posudky atd., stálo nás to desítky tisíc navíc, než kdybychom na dotace nešli. Bohužel vše bylo dokončeno až v době, kdy už příjem žádostí byl pozastaven, a jak všichni víme, už se nerozjel. Měli jsme holt smůlu a přišli jsme tak o min. 700 tisíc. Pro bytovku s osmi byty to není zanedbatelná částka. Jediné , co nás může trochu utěšit je to, že takových  nás bylo poměrně hodně.

Program Nové zelené dotace už s námi a ostatními, co to nestihli, nepočítá, je jenom pro ty, co teprve začnou. Kolik peněz do toho půjde těžko říci. Všichni žadatelé by měli být obezřetní, aby nedopadli jako my, protože na  dotaci není právní nárok, tudíž ani na zbytečné náklady,  které vám vzniknou v důsledku splnění podmínek pro čerpání dotace.

Není mi ale jasná jedna věc .V důsledku neustálého šetření energiemi mi připadá paradoxní, že se uvažuje o dostavbě Temelína. Prý bychom v budoucnu nepokryli spotřebu elektrické energie.   Při tom výstavba bohatě dotovaných fotovoltaických elektráren již dosáhla výkonu temelínské elektrárny. Zahraniční firmy už se klepou na ten kšeft. Má to stát asi 200 mld a jak je zvykem v tomhle zkorumpovaném státě, bude to nakonec  min 2x tolik. Takže si zase všichni nakapsujou a my to zaplatíme. Přitom vůbec není jasné, jestli tu energii budeme skutečně potřebovat a nakonec  jí nebudeme muset vyvážet pod cenou do zahraničí. A hlavně jestli na to vůbec budeme mít.

Napadá mě, co kdyby,podobně jako Zelené dotace, se ty peníze na Temelín dali formou dotací lidem, aby si na střechy dali fotovoltaické články a byli tak energeticky soběstační.   Je to asi naivní nápad, protože by tak byly notně přiškrceny penězovody do stranických pokladen a různým pijavicím na ČEZu přisátým. A ty si na své výsady sáhnout nedají. 

Díky buď záměru nebo hlouposti některých poslanců platíme dotace na obnovitelné zdroje 11 mld ročně.  Protože to vypadalo blbě, loni to vláda zaplatila ze státního rozpočtu. Letos už zaplatí o dvě mld méně a postupně ty platby přesune všechny na spotřebitele. Zase platíme,  a ne málo za chyby někoho jiného, kdo se ani nezačervená. Stačí se jen podívat na vyúčtování za spotřebu el. energie. I když vyznat se v tom není  zrovna jednoduché.

Vlastimil Šrut

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.