Město očima nezávislého člověka

O tý velký volbě prezidenta

01.12.2012 13:23

Těžko říci, co přimělo naše politiky k tomu, aby nám dopřáli ten přepych si zvolit svého prezidenta, možná to byly výčitky z poslední zkorumpované volby Václava Klause, kdy se tam nedůstojně pobíhalo po Vladislavském sále s igelitkami nebo to byla snaha nasypat pár zrnek demokracie voličům, aby si nepřipadali frustrovaný z voleb a přeběhlíků. V každým případě se rozehrává hra s názvem: „Zvol si svého prezidenta“

Ten zákon je špatný, nedokonalý a lehce napadnutelný, takže jak to nakonec s tou volbou dopadne, je ve hvězdách. Poslanecká sněmovna takto kvalitní zákony chrlí jako na běžícím pásu, tak to asi nikoho nemůže překvapit. Nakonec co byste chtěli, za ty bídný platy, který tam mají.

Už se v tom začínají topit miliony a kandidáti se předhánějí ve slibech, které splnit nemohou. Nemohou, protože jim to ústava neumožňuje, takže si zvolíme zase jenom kladeče věnců. Nám to nic nepřinese, ale tahle hra aspoň na nějaký čas odkloní pozornost od neschopné vlády a různých korupčních afér. Nakonec zase někoho zvolíme a nebudeme se stačit divit, jak se jeho předvolební sliby budou lišit od reality. Ale na to už jsme si zvykli, čímž nechci říci, že bychom se s tím měli smířit.

Nechci rozebírat jaké pohnutky ke kandidatuře vedli jednotlivé kandidáty , ale my, pokud se k tomu nechceme stavět tak, že k volbám nepůjdeme a budeme je bojkotovat, bychom měli volit především někoho, kdo tenhle stát bude důstojně reprezentovat a nebude dělat ostudu kam přijde a nebude směšný, a taky nebude krást pera před zraky celého světa. To by mohlo pro začátek stačit.  Mohl by to být první krok k tomu, aby se tahle společnost začala měnit ve skutečně demokratickou, všem nám bych to přál.

Vlastimil Šrut

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.