Město očima nezávislého člověka

Obávám se ústavní stížnosti

27.03.2014 14:01

Za vlády premiéra Topolánka se ČSSD na několikátý pokus a za vydatné podpory dvou členů ODS podařilo shodit vládu, neobstála při hlasování o důvěře. Hned na to se snažila sociální demokracie využít velice příznivých preferencí a vypsat předčasné volby. Jenomže narazila. Tehdy nebyl přijat zákon o rozpuštění sněmovny, pouze speciální zákon o ukončení činnosti sněmovny a vypsání předčasných voleb.

Dvěma přeběhlíkům ze sociální demokracie, normálním zrádcům, dalo by se říci, Pohankovi a Melčákovi, se to samozřejmě nelíbilo, přišli by totiž o dost peněz za poslanecké náhrady. Podali proto ústavní stížnost na to, že dle Ústavy ČR v platném znění mají ústavní nárok na výkon poslaneckého mandátu po celé čtyři roky a předčasnými volbami, ve kterých by už nemohli kandidovat, nikdo je nechtěl, a i kdyby je někdo chtěl, nikdo by je nezvolil, by o toto ústavní právo přišli. Argumentovali tím, že přijatý zákon byl účelový a odporoval Ústavě ČR. A Ústavní soud jim dal za pravdu, předčasné volby nebyly a k moci se dostala úřednická vláda Fischera. Mimochodem, moc republice škodila, vzpomeňme jenom na ministra financí Janotu, který, ač by správně neměl přijímat dalekosáhlá opatření, prosadil zvýšení spotřební daně na pohonné hmoty a od té doby stát přichází o miliardy, jedná se o sedm miliard, ročně, protože všichni velcí autodopravci tankují v zahraničí, kde je nafta podstatně levnější.

Další ze zločinců, Kalousek, na věcné argumenty dopravců kašlal, a tak stejný stav trvá dosud a trvat bude i nadále, neboť další z vykutálených ministrů financí, Babiš, hodlá k DPH a spotřební dani z pohonných hmot přidat ještě další, a to zajištění rezerv, čímž se nafta a benzín dále prodraží, takže se budou pohonné hmoty nakupovat v zahraničí ještě ve větší míře.

Ale vraťme se k volbám. Podle posledních informací by se letos měly konat komunální volby ve dnech 10 a 11 října. Jenomže od roku 1990 se tyto volby konaly vždy kolem 10 listopadu, a to i ty poslední, v roce 2010. Říjnovým termínem voleb, prý aby se konaly současně se senátními volbami, se fakticky zkrátí zákonná doba trvání mandátu zastupitele o měsíc. Jenomže v zákonech se hovoří o čtyřletém mandátu, čímž by byli všichni zastupitelé v republice kráceni na svých právech.

Proto očekávám, že se proti tomuto nešťastně zvolenému termínu někteří zastupitelé ozvou a podají stížnost k Ústavnímu soudu a podle mého názoru uspějí. Co bude následovat potom, nevím. Budou jeden měsíc zastupitelé dvojí? Jedni, zvolení v listopadu 2010 a druzí, zvoleni v říjnu 2014? Volbu termínu komunálních voleb na říjen považuji za nešťastnou, a ten, kdo k tomuto datu dal podnět, si zřejmě zadělal na problémy.

Vladimír Kapal

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.