Město očima nezávislého člověka

Obávám se, že koalice si územní plán prosadí

18.09.2014 10:42

Podle zaběhlé a dlouhodobé praxe fungování této koalice v zastupitelstvu lze docela dobře odhadnout, jak dopadne dnešní hlasování o územním plánu. Vzhledem k blížícím se volbám a praxi, kterou tato koalice bezostyšně provozuje, si dovolím odhadnout, že je vše již domluvené.

Taktika je stále stejná a neměnná, koaliční zastupitelé se před zasedáním sejdou a domluví si politický kšeft. Mohl by vypadat i takto: my vám odhlasujeme toto a vy nám zato odhlasujete tamto. Jak je dlouhodobě známo, i z nejvyšších pater politiky, děje se to právě takhle.

A v mé prognóze půjdu ještě dál. Je před volbami. Ze současné vládní koalice má zřejmě největší šanci na volební úspěch TOP 09. No jo, ale pokud lidé nesouhlasí se současným návrhem územního plánu, mohlo by jeho schválení a především neprojednávání jednotlivých připomínek a žádostí občanů, ale jeho odsouhlasení najednou a šmahem, poškodit tuto stranu u voličů. Dovolím si odhadnout, že místostarostka Nováková právě proto na dnešní schůzi zastupitelů vůbec nebude. Pokud by jí totiž voliči vyčítali, že zvedla ruku proti lidem z města, s klidem může odpovědět, že ona tam přece nebyla. Ano, i takto to dnes může dopadnout.

Ale je potřeba mít v koalici každý hlas, co kdyby se někdo z koaličních zastupitelů pochlapil a jednou, na závěr mandátu, chtěl hlasovat nikoliv podle stranického nařízení, ale podle svého svědomí? Žádný problém! Je tady přece Bohumil Javůrek, a ten svou kandidaturu prokaučoval, i když mi poslal mail, kde vysvětloval, že si chce dát čtyři roky pauzu. A tak si opět dovolím mou prognózu, a zdůrazňuji, že to je pouze a jen můj osobní odhad a mohu se mýlit. Nováková na schůzi nebude, ale místo ní pro tento protiobčanský územní plán zvedne ruku právě Javůrek, jako už tolikrát, když tuto koalici svým hlasováním podpořil. Uvidíme večer.

 Dále, kontaktoval jsem již právníky a vypadá to, že tím, že zastupitelstvo odhlasuje připomínky občanů bez jejich projednávání najednou, nebude porušena litera zákona, a tudíž nebude účinné ani trestní oznámení, ale ani žaloba u nejvyššího správního soudu. Nicméně ještě budu o právním dopadu jednat, stejně jako celá ČSSD.

Tak co s tím? To máme nechat někomu připravit opět půdu ke snadnému výdělku? Ozřejmím jak. Dejme tomu Praporce. Územní plán tam nedovolí stavět a pozemky mají cenu pouze jako zemědělská půda, tedy velice nízkou. Najednou se někdo objeví a nabídne majitelům vyšší cenu, dejme tomu 400 Kč za metr. A lidé si řeknou, že je lepší pozemek prodat, nežli ho držet bez užitku a prodají. Pak se onen člověk spojí s kamarády, kteří se opět dostali do zastupitelstva a odhlasuje se změna úp. A najednou z bezcenných pozemků budou stavební parcely s cenou až 2.700 Kč za metr. O onen člověk vydělá miliony.

Že by pohádka? Ale nikoliv. Jen si vzpomeňte, že přesně tohle už tady jednou bylo. S pozemky vedle srubu skautů v Kralupské ulici. Tehdejší starosta Procházka dal o změně úp hlasovat hned pětkrát, nežli se na pátý pokus podařilo změnu úp prosadit a on rázem vydělal přes 12 milionů korun. A právě tohoto scénáře se obávám na Praporcích.

A nyní k tomu, co dělat. Za prvé. Existuje přezkumné řízení, a to ke každé sporné parcele, které je uvedeno v zákoně. Lze očekávat, že by se takovýchto přezkumných řízení vyrojilo velice mnoho. A za druhé, a to je přímo v rukách občanů města, je řešení tím, že by se zastupitelstvo zásluhou voleb výrazně obměnilo a toto zastupitelstvo, doufám a věřím, že lepší, nežli to současné a končící, by mohlo usnesení, které se dnes večer jistě přijme, jednoduše revokovat. Tím by se projednávání námitek občanů opět dostalo na pořad dne a věřím, že to nové zastupitelstvo by už s občany skutečně jednalo a nepohrdalo by jimi tak, jak to činí současná koalice.

A ještě jeden fakt, který jsem se dozvěděl od některých zastupitelů. Někteří zastupitelé totiž územnímu plánu nerozumějí, a tak prostě zvedají ruku tak, jako jejich straničtí vůdci. Ano i takhle se rozhoduje o osudech lidí z města.

Už jenom z tohoto důvodu je nutné přijít k volbám a volit ty kandidáty, o nichž jste vy, občané města – voliči přesvědčeni, že budou vaše zájmy obhajovat lépe, nežli ti, kteří vládnou městu nyní.

Vladimír Kapal

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.