Město očima nezávislého člověka

Objektivita České televize je pouhou iluzí

17.01.2012 18:11

Podle veřejně dostupných informací se natáčel pořad Na vlastní oči podle toho, kolik kdo z aktérů zaplatil. Kdo dal víc, byl vykreslen jako anděl páně. Jeden takový pořad jsem viděl na vlastní oči. Zloděj a lupič vykrádající benzínová čerpadla byl v pořadu představen málem jako oběť.

Doufal jsem, a věřil, že veřejnoprávní televize, placená i z peněz občanů, záměrně pomíjím reklamy, neboť v této televizi by být neměly, bude k investigativním pořadům, jak se honosně nazývá pořad Reportéři ČT, přistupovat zodpovědně, nestranně a objektivně.

Není tomu tak! V pondělí 16. ledna se v tomto pořadu vysílala kauza Kaufland v Brandýse nad Labem.

Redakci o účast na veřejném projednávání kauzy pozvali zástupci odpůrců výstavby obchodního centra a bylo to vidět. V sále kina bylo dvě stě padesát až tři sta lidí. Pravda, odpůrci byli, podle mého odhadu, ve dvoutřetinové většině. Příznivci výstavby však byli slyšet neméně nežli odpůrci, ale ani jeden z jejich příspěvků v pořadu nezazněl. Televize dala prostor veřejnosti pouze mluvčímu odpůrců Jiřímu Vojtovi, ale i Jiřímu Blahútovi, který též patří k nejohnivějším odpůrcům.

V celém pořadu nedostal prostor ani jeden ze zastupitelů města, kteří jako jediní o Kauflandu budou muset rozhodnout. Ani jediný, i když v diskuzi vystupovali! A to ani poslanec parlamentu Stanislav Huml, který je odpůrcem výstavby! O zastupitelích, kteří jsou výstavbě nakloněni ani nemluvě.

Z celého pořadu vyplynulo, že město se jaksi tajně domluvilo s developerem a o výstavbě se tajně dohodlo. Není to pravda! Jako novinář, a v současné době i zastupitel města, sleduji tuto kauzu od samotného počátku, tedy od roku 2006 a tvrdím, že žádná tajná dohoda neexistuje a nikdy neexistovala. Město a zastupitelé se chovají naprosto transparentně. Jenomže to se tvůrcům pořadu jaksi nehodilo.

Již v upoutávkách na tento pořad zaznělo, že Kaufland, či spíše developer, koupil pozemky, jedná se o 18.000 m2, od města. Je to lež! Developer, firma Guinn Invest s.r.o., koupila dne 6.1. 2011 pozemky od soukromého vlastníka. A to teprve poté, co za minulého zastupitelstva jim městem nebylo striktně řečeno, že město udělá vše, co mu zákony dovolují, aby výstavbě zabránilo. Nyní budou zastupitelé rozhodovat o tom, zda město s firmou utvoří společenství, pronajme jí své sousední pozemky 20.000 m2 a firma současně s Kauflandem postaví a městu opět předá park v hodnotě minimálně patnácti milionů korun.

A také novou silnici a světelné zařízení při výjezdu hasičů.

V samotném pořadu původní informace o nákupu pozemků již nezazněla, psal jsem totiž redakci již v sobotu, že chtějí prezentovat lež, oznámenou odpůrci Kauflandu, takže tato informace z pořadu zmizela. Samozřejmě, že bez jakéhokoliv poděkování.

Je pravdou, že pokud by toto společenství města a developera nevzniklo, Kaufland by se postavit nemohl, brání tomu přijaté, a současným zastupitelstvem ( včetně mne) potvrzené regulativy územního plánu.

Je ale také pravdou, že v tom případě by nic nemohlo zabránit majitelům pozemků, developerské firmě, aby je nepronajala na vznik vietnamského tržiště, neboť by se jednalo o prodejní stánky, tudíž stavby dočasné, nepodléhající stavebnímu řízení.

Je také pravdou, a to jsem na veřejném slyšení říkal, že pokud developer na městských pozemcích, zakoupených za neuvěřitelně přemrštěnou cenu, vzhledem k tomu, že se podle územního plánu jednalo o nízkou zeleň a ostatní plochu, třiceti osmi milionů korun, které se z brandýské nemocnice ztratily do černé díry, zašantročené bývalým majitelem, park nepostaví, hrozí reálné nebezpečí, že město pozemky možná již v příštím roce prodá jinému developerovi a vznikne na nich další ohromné sídliště.

A to by odpůrcům nevadilo? Je zajímavé, že na třikrát opakovanou otázku jedné z přítomných dam, co by se s městskými pozemky stalo, kdyby na nich nebyl vybudován park, nikdo z odpovědných činitelů vedení města neodpověděl. A řadoví opoziční zastupitelé tuto informaci k dispozici nemají.

K přesvědčení, že dojde k prodeji městských pozemků mě vede fakt, že ministr financí Kalousek všem obcím a městům trvale osekal rozpočet o 17 %, v případě Brandýsa a Boleslavi se jedná o 152 milionů korun. Vytvořit za této situace vyrovnaný rozpočet je nadlidská práce. Zatím město prodávalo svůj majetek, ale jeho zásoby se tenčí, takže může na řadu přijít zmiňovaných 20.000 m2.

A další hrozba nad městem visí, mezinárodní arbitráž a soudní jednání podle zákona

102/ 2011 Sb. o zmařené předsmluvní investici. Zastupitelé městské části Prahy 3 Žižkova o tom něco vědí. Brandýsu, podle mých informací, hrozí platba až padesáti milionů korun. Co by to pro město znamenalo, nemusím popisovat.

Ale tyto informace, zmiňované příznivci výstavby Kauflandu v reportáži nezazněly. Ani nemohly, redakční tým si přece objednali odpůrci Kauflandu.

Domníval jsem se, že investigativní pořad České televize je na zcela jiné úrovni, než byl kdysi pořad Na vlastní oči na Nově. Objektivní, pravdivý. Mýlil jsem se! Lžou stejně, jako kdysi Nova.

Nový pane řediteli České televize Petře Dvořáku, na vaše zpravodajské pořady se již budu dívat optikou manipulace s veřejným míněním, zatajování faktů a účelových střihů.

Věřit vám již nikdy nebudu!

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.