Město očima nezávislého člověka

Objevují se vždy před volbami, pak opět zmizí

08.10.2014 09:12

Tento jev se objevuje před každými komunálními volbami. Vždy se objeví celá řada jmen lidí, které nikdy po dobu volebního období nikdo neviděl, neznal a nevěděl o nich. O dění ve městě se naprosto nezajímali, veřejného dění se nezúčastňovali, zkrátka byli neviditelní.

Pak se přiblíží komunální volby a jsou zde. Usmívají se na plakátech, snaží se vemluvit do povědomí občanů – voličů, že jenom oni vyvedou město z marasmu, že jenom oni jsou těmi, kdo to myslí s městem opravdu dobře a že jen a pouze oni znají nejlepší recept na zlepšení situace ve městě.

Ano, někteří z nich to myslí opravdu upřímně, ale kolik takových je? Ti ostatní si náhle uvědomili, že pomocí občanů – voličů mohou dosáhnout toho, čeho jako běžní občané nedosáhli. Ten opráší projekt na Probošťáku, onen by rád získal městské zakázky, tamten by se zase rád ocitl na placené funkci. A tak se předhánějí, co jim síly stačí, aby přesvědčili takový počet lidí – voličů, aby jim jejich plány vyšly.

Některým z nich se to opravdu podaří, lidé se jejich líbivými sliby nechají přesvědčit, dají jim své hlasy a oni se opravdu do zastupitelstva dostanou. Ano, i to se stává a stalo se tak i po minulých komunálních volbách.  Co se dělo? Ti z občanů, kteří se o život ve městě opravdu zajímají, není jim lhostejné, co se ve městě děje a na veřejná zasedání chodili, pak sami viděli, co ti, jimž dali svou důvěru a hlas, dělají. Většinou nic. Sedí si a sledují cvrkot, mnohdy ani to ne, jen sledují, kdy a pro co bude jejich vůdce zvedat ruku, a tak ji poslušně zvednou též. Za celou dobu mandátu mnoho z nich ani jednou na zasedáních nevystoupí, neřekne svůj názor, nenavrhne vlastní řešení problému, prostě nic, mlčí.

A co bude s těmi, kteří ve volbách neuspěli? I přes sliby, programy a plakáty jim lidé nevěřili, co pak budou dělat? Inu, to, co dělali předtím, nežli šli do volebního klání. Opět se stáhnou, zmizí z veřejného života a dění ve městě jim bude šumafuk. Co by také dělali víc, že? Do zastupitelstva se nedostali a jakékoliv další aktivity ve městě je poté už nezajímají. Je to totiž práce, námaha, starosti a chce to spoustu času. A jestliže je občané města nezvolili, tak proč by se namáhali.

Před každými komunálními volbami je to stejné. Objeví se celá řada jmen a po volbách zase zmizí. Tak to prostě je. A je pouze na občanech, voličích, komu z toho ohromného množství jmen uvěří a dají mu svůj hlas. Sliby se slibují, blázni se radují, říká jedno staré české pořekadlo. Voliči by neměli naletět všem, mnohdy nereálným slibům a měli by se spíše řídit tím, co platilo už před tisíciletími, oním známým: Podle skutků poznáte je, nikoliv podle slov.

Vladimír Kapal

 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.