Město očima nezávislého člověka

Od čtenáře

21.03.2014 11:12

Dobrý den, pane Kapale.
 
Kontakt na Vás jsem získal na stránkách https://www.brandyske-noviny.cz/.


Chtěl bych s Vámi prodiskutovat můj dnešní zážitek z telefonického rozhovoru s paní Brixovou (naší úřednicí na finančním odboru města).
Dnes, po obdržení automaticky generovaného emailu s připomínkou platby rozhlasu na tento rok, mi bleskla hlavou myšlenka "zaplatil jsem svoz odpadů za rok 2013? Asi ne".
Volám zodpovědné osobě na finančním odboru města paní Brixové. Ona potvrzuje, že ne, sděluje výši, odpovídá, kolik je stanovená částka na tento rok a jen tak mezi řečí prohodí: "V květnu Vám bude vyměřeno penále ve stejné výši dlužné částky za minulý rok". Rozumějte v našem případě 5-ti členné rodiny je to 3300,- Kč. Následovala diskuse, jestli mají povinnost vystavit penále, polehčující okolnosti (volám sám dobrovolně), atd..
Pokud to zkrátím, tak paní Brixová svým vystupování jasně zastává stanovisko "lidi jsou lajdáci, napálíme jim penále a oni si to budou pamatovat". Ujistila mě, že penále obdrží všichni bez rozdílu na 100% dlužné částky.
Zkoušel jsem s ní diskutovat, zdali se dají posuzovat jednotlivé případy a případně s kým, že volám v dobré vůli a úmyslem (mluvil jsem pátrajíc po informacích bez žádného efektu). Na vše byla odpověď: "Jednáme dle stejného zákona jako finanční úřady a můžeme Vám dát penále až 3 násobek dlužné částky." Připomínky, že zákon určitě pojednává o možnosti, ne povinnosti, byl okomentován jen, že ona se musí řídit vyhláškou města.
Po skončení telefonátu a pocitu házení hrachu na stěnu jsem nelenil, dohledal onu vyhlášku  a důkladně si ji přečetl. V ní se sice píše, že bude vystaveno penále, ale není stanovena výše.
 
Já osobně mám spíše z paní Brixové pocit, že předpokládá finanční a sociální gramotnost na slušné výši u všech spoluobčanů a po letech stejné práce vybírání poplatků za odpady je již frustrovaná, tak zaujmula pozici "presumce viny všem, všichni jsou lajdáci a konečně mám nástroj, jak jim to oplatit.". Možná až stanovisko "všichni, kdo nezaplatili, naschvál nezaplatili".
 
Nezpochybňuji, že jsem porušil vyhlášku a jsem v prodlení, to ano. Ale vše ostatní je opravdu podivné a nemůže prospět ani městu ani jeho občanům. Jen jako jakási osobní msta by se to asi uznat dalo.
 
Pár bodů k zamyšlení:
1) Chceme zlepšit morálku plateb? Neměl by stejný efekt penále 100% s maximální částkou 680,- (platba na jednoho občana),  to znamená zohledním, že větší rodiny (třeba i s horší finanční/sociální gramotností ) nebudou penalizovány příliš? V mých silách určitě je otevřít stránky města, ale prostě to často nedělám, a když náhodou ano, tak to prostě není rubrika odpady. Osobně si myslím, že i za 680,- Kč si to člověk zapamatuje.
 
2) Není chyba trochu i na straně města? Může opravdu předpokládat, že všichni čtou vyhlášky, městské noviny? Částka za odpady se každý rok může měnit, takže nelze jen zadat trvalý příkaz. Navíc paní Brixová mi sice sdělila, že na tento rok je platba ve stejné výši, ale na stránkách města jsem to nenašel. Jsou někde termíny, do kdy to město musí sdělit? Pro placení rozhlasu či televize se lze registrovat, přijde email s výměrem a upozorněním. Pro méně IT gramotné lidi by šlo poslat automaticky i SMS (investice 0).
Z mého pohledu levné řešení, které se dá řešit automaticky a paní Brixovou zatíží nulově. Maximálně trocha času IT experta na údržbu systému. Možná by se ukázalo, že bude potřeba jen polovina úvazku paní Brixové oproti současnému stavu a městu ušetří daleko více.
 
3) Rok 2013 byl první/přechodný rok v tomto systému. Nestálo za to těm, co nezaplatili do konce roku napsat: "Jsme v novém systému/ asi jste zapomněl/ prosím uhraďte / případně symbolické penále 200,- Kč na pokrytí zvýšené administrativní zátěže?" I pro 200,- Kč by si to lidé pamatovali.
   
Osobně si myslím, že lidí v mé situaci bude poměrně dost, proto bych chtěl v této věci něco podniknout, dříve než paní Brixová rozešle 100% penále všem dotčeným v květnu.
Nejsem žádný samaritán a ani 3300,- Kč penále nám nezlomí vaz, ale principiálně se nemohu ztotožnit s přístupen paní Brixové, potažmo města v této věci. Či dokonce s cejchem někoho kdo nechce platit závazky komukoli.
Prý se po vyměření pokuty mohu odvolat na kraj. S čím? S tím, že zástupci města jednají v mezích zákona, ale pracují spíše proti lidem než pro ně? Raději bych kladl otázky „Proč se 3 leté nebo skoro 4 leté děti nedostanou do školky?“ Proč děti ve druhé třídě nedostanou družinu, když je ve škole dostatek tříd, kde se učí? Zaplatí mi za svou dlouho trvající „neslužbu“ město náhradu? 5000,- 6000,- nebo snad 8000,- Kč? Těžko, jednodušší je zjevně prezentovat, jak zametu s takzvanými „neplatiči za svoz komunálního odpadu.  
 
Co by šlo v tomto ohledu podniknout? Koho lze kontaktovat ke konstruktivní diskusi? 
Zajímá Vás tato otázka? Lze se někdy sejít? Kontaktovat Vás přímo třeba telefonicky?
 
Díky za jakoukoli odpověď
 
S pozdravem
 
Jan Jireš
občan města Brandýs nad Labem

 

S panem Jirešem jsem se samozřejmě zkontaktoval. Ujasnili jsme si, že vina za nezaplacení poplatku za svoz popelnic za loňský rok, je jen a pouze jeho vina, ale zároveň jsem mu dal za pravdu v tom, že „napalovat“ takto vysoké penále je nemorální. Dal jsem mu za pravdu i v tom, že penále ve výši 200 Kč by výchovný efekt splnilo naprosto stejně, a přitom by v dnešní době nezatížilo rodinný rozpočet tolik, jako úřednicí uložená výše.

Městské úředníky si platíme ze svých daní, jejich povinností je dodržovat zákony, nařízení, ale i příkazy vedení města. Paní Brixová si jistě výši penále nevycucala z prstu, někdo jí musel dát příkaz, aby penále vyměřovala právě v této výši. Je to naprosto stejný případ, jako při udělování penále z prodlení placení nájemného, i tak mnohdy penále převýší původní částku. Město a jeho úředníci mají být pro lidi, lidi tady nejsou pro úředníky ani pro vedení města a mělo by být k lidem postupováno vstřícně. Dle mého názoru u notorických neplatičů by bylo penále v maximální míře na místě, u lidí, a to je případ pana Jireše, kteří pouze opomenou něco zaplatit, by mělo být postupováno shovívavě, navíc, když si svou chybu uvědomil a sám se ozval. Jenomže to bychom asi chtěli od města, ale i od jeho úředníků, až příliš. Ti stále postupují, vycházeje z praxe staré více než pětadvacet let, „jsem úředník a kdo je víc.“ Bohužel.

Vladimír Kapal

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.