Město očima nezávislého člověka

Opět těžba písku ve městě, tentokrát je to zvěrstvo! (Opět aktualizováno o nové fotky)

08.04.2014 18:35

Za starostování Daniela Procházky město za pakatel prodalo developerovi velké pozemky v lokalitě Na Panském. Developer je draze prodal, na rozdíl od města vydělal miliony, a vyrostly tam řadové domky. Projekt počítal s výstavbou protihlukového, ohromného, valu a město zde opět prodělalo. Namísto toho, aby si pozemky pod valem ponechalo a účtovalo si za tisíce kamionů, které na val navážely zeminu, velké peníze, nechalo vydělat zase někoho jiného. A navíc si developer smluvně zajistil, že po několika letech převezme val město a na své náklady se bude o zalesněný val starat samo.

Výsledek? Domky stojí, val též. Zalesněný není, zato podle projektu má pokračovat jeho další výstavba podél dálnice, kolem dalších stavebních pozemků, směrem ke sjezdu z dálnice. Za skládkování se platí ohromné peníze, říká se, že majitel pozemku si za jednu tatru inertního materiálu nechá zaplatit dva tisíce. Těch tater tam jezdily též tisíce.

Nyní se začalo budovat pokračování valu. A přišel mi e-mail. Firma, tam poslala bagr a začala těžit písek. „Zarazilo mne, že kolem našeho domu jezdí tatry naložené pískem a jiné tam navážejí zavážku,“ psal občan města. A pokračoval: „Tak jsem se Na Panské zašel podívat a s hrůzou jsem zjistil, že firma bagruje do hloubky šest až osm metrů písek a jakmile bagr postoupí dále, hned se díra zaváží. Zajímalo by mne, jestli je zde těžba písku povolená. Na důkaz posílám fotografie, bohužel v době mé návštěvy byl bagr odstavený kousek od jámy, aby nepřekážel náklaďákům, které jámu zavážely.“

Okamžitě jsem volal jednomu z radních a ptal se ho, zdali zde město povolilo těžbu písku. „Žádná těžba zde povolena není,“ zněla odpověď. Navíc se mi ozval další ze staroboleslaváků, že na místě těžební jámy viděl stroje firmy Stavokomplet. „Tvrdí se, že za tímhle podvodem je i bývalý starosta Procházka, který má na Stavokomplet napojení,“ říkal mi.

Nevím, zdali je to pravda, ale vůbec bych se nedivil. Je to totiž parádní kšeft. Firma, a je lhostejné která, má vybudovat vysoký a mohutný val. Aby vydělala ještě více, vytěží písek do zmiňovaných šesti až osmi metrů, prodá ho a díru zaveze odpadem. Kolik kubíků navíc se do vytěžené jámy vejde a kolik peněz více se vydělá, nežli kdyby se navážel materiál na rovné bývalé pole, by spočítal jenom odborník. A je to zvěrstvo!

Lidé, kteří bydlí v ulici 17. listopadu a v okolí, tak trpí nejen otřesy, hlukem zápachem z výfuků dieslových motorů náklaďáků, ale zároveň nevědí, jaký sajrajt se do vytěžené jámy sype. Těžba povolena není, skládkování též ne, projekt počítá pouze navážením neškodného inertního materiálu na povrchu a do výšky. Ten lze bez problémů zkontrolovat, ale to, co se nachází v hloubce, nikdo neví a nikdo ani nezkontroluje, vždyť těžba oficiálně neexistuje, zavážení díry také ne, tak kdo by to kontroloval? A přitom právě těmito místy prochází podzemní voda pramenící na Praporci. Může někdo odpovědně říci, že voda ve studnách lidí bude i nadále nezávadná? Asi těžko!

Pamětníci si jistě pamatují, jak dlouholeté skladiště posypové soli zničilo na dlouhá léta vodu ve studnách více než v polovině Staré Boleslavi, to ti starší, ale i ti mladší si pamatují, co způsobilo masivní čerpání z vrtů do městského vodovodu právě na Praporci. Někomu voda ve studni poklesla a musel ji prohlubovat, to pokud měl štěstí, a ten, kdo ho neměl, vyschla studna nadobro. A ta voda, pokud ještě vůbec pod zemí je, proudí právě přes lokalitu Na Panském.

Této nelegální těžbě, stejně jako nelegální hlubinné zavážce je nutné zabránit. Lidé ze Staré Boleslavi si přece nemusejí nechat, jako ovce, všechno líbit. Ve čtvrtek 10. 4.2014 budu posílat e-mail s dotazem jednak Báňskému úřadu, zdali o těžbě písku ví a jednak odboru životního prostředí brandýské radnice se sídlem v Praze. A uvidím, jaká bude odpověď. Měly by mi dojít další fotky těžební jámy u protihlukového valu. Jakmile by mi dorazily, budou okamžitě zveřejněny.

 

 

 

 

 

Vladimír Kapal

 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.