Město očima nezávislého člověka

Pár dní dovolené a všechno je jinak

12.08.2013 11:49

Prázdniny bývaly obdobím politického a společenského klidu, proto se nazývaly okurkovou sezónou. Letos tomu však bylo jinak. Aféra Nagyová, Nečas, vedla k pádu vlády a ke kroku prezidenta Zemana, který si jmenoval premiéra podle sebe a nikoliv podle přání pofiderní většiny ve sněmovně.

Při odjezdu na pár dní dovolené, v tuzemsku, neboť již odmítám tisícikilometrové cesty k moři a raději jsem si zařídil moře na zahradě, jsem předpokládal, že Rusnokova vláda důvěru nedostane. Předpoklad vyšel. Zároveň jsem ale ani v nejmenším nepředpokládal, že by si kapři sami vypustili rybník a dohodli se na rozpuštění sněmovny a předčasných volbách. Čekal jsem, že prezident Zeman půjde ve šlépějích svého kolegy v Prognostickém ústavu Klause a nechá dovládnout Rusnokovu vládu v demisi až do termínu řádných voleb.

Odchod dvou poslanců ODS a další z nepředpokládaných činů předsedkyně nikým nevolené strany Lidem Peake však zvedl faktickému vůdci vlády Kalouskovi adrenalin natolik, že se i on připojil k rozpuštění sněmovny a předčasným volbám. Tehdy se poslanci dohodli, že hlasování o rozpuštění sněmovny musí být co nejdříve, aby se stihl schválit rozpočet.

Jenomže, až příliš mnoho poslanců má hypotéky, dluhy a všelijaké jiné finanční povinnosti, takže nyní se začínají objevovat názory, že by se prý nemělo s rozpuštěním sněmovny příliš pospíchat, aby se prý stačilo přijmout důležité zákony, například o fotovoltaice.

Podle mého názoru se však jedná jen a pouze o peníze právě těch poslanců, kteří při současném vývoji nálady ve společnosti, nemají příliš šancí na opětovné zvolení. A tak se domnívám, že sněmovna ještě několik měsíců vydrží ve stejném složení, Rusnokova vláda bude i nadále vládnout v demisi a strany, především ODS, ale i TOP 09, stejně jako politická firma VV a Lidem, se budou snažit v tomto období změnit současný názor lidí, aby se jim zvýšila šance na opětovné zvolení.

Domnívám se, a jsem o tom pevně přesvědčen, že ani oddalování předčasných voleb na situaci nic nezmění, VV a Lidem se do sněmovny nedostanou, ODS velmi silně oslabí a stejně tak doufám, že i Kalousek se do sněmovny již nedostane, stejně jako spící kníže, i když

TOP 09 a STAN bude ve sněmovně i v dalším období.

Doufám, že lidé neudělají opět stejnou chybu a zvolí ty, o kterých budou přesvědčeni, že v zemi situaci pro lidi zlepší,

Vladimír Kapal

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.