Město očima nezávislého člověka

Parkovací automaty má město pouze v nájmu

28.09.2012 11:54

Vadilo mi, že ani zastupitelům neposkytlo město ze své iniciativy znění smlouvy mezi firmou City Parking Group s.r.o. a městem. Kolega Stanislav Huml byl na tom stejně jako já, a tak si smlouvu od města vyžádal.

Je to obvyklé, že vedení města samo od sebe neposkytuje zastupitelům veškeré smlouvy, které uzavírá. Jako by zastupitele nebralo vůbec na zřetel. A pokud některý ze zastupitelů jakoukoli smlouvu či dokument požaduje, musí o ni požádat. A přesně taková byla situace o parkovacích automatech. Na zastupitelstvu se o nich předem vůbec nejednalo, i když se jedná o záležitost, která se dotýká většiny obyvatel města.

Smlouvu s firmou uzavřelo město na dva roky, přesněji od 1.9.2012 do 31.8.2014, zatím na zkušební dobu. Vyplývá z ní, že si na tuto dobu město od firmy pronajímá celkem deset parkovacích automatů rozmístěných v centrech obou částí města. Cena za pronájem činí

3.725 Kč bez DPH za jeden automat a měsíc. Za všech deset tudíž zaplatíme za měsíc 37.250 Kč bez DPH. Za rok to bude tudíž činit 447.000 Kč a s 20% DPH pak 536.400 Kč. Za dobu pronájmu, tedy za dva roky, firmě zaplatíme celkem 1.072.800 Kč. 

Tato částka bude ziskem firmy, neboť podle znění smlouvy peníze vybrané z parkovacích automatů půjdou do městské kasy. Upozorňuji, že cena za pronájem je konstantní, tedy bez ohledu na to, kolik město od lidí za parkování vybere. Obě strany se dohodly, že firma může cenu za pronájem deseti kusů parkovacích automatů jednostranně navýšit o roční nárůst inflace.

Parkovací automaty by se měly již nyní instalovat, ale již teď jsem slyšel z úst jednoho z občanů města, že parkovací automaty z náměstí v obou městech učiní prakticky další hřbitov. Uvidíme. Ceny za krátkodobé parkování opravdu nejsou vysoké, ale někteří z nás už z principu platit ve svém městě za parkování nehodlají.

Mám informaci, že Městská policie bude zóny placeného parkování intenzivně kontrolovat a neplatičům, nebo těm, kdož překročí zaplacenou dobu parkování, bude nasazovat botičky. A v minulosti, dokud se ještě botičky nasazovaly, stálo řidiče jejich odstranění 500 korun. Jaká bude cena dnes, nevím, ale zcela určitě nižší nebude.

Zóny placeného parkování vznikly, dle názoru vedení města, z důvodu, že mnoho mimoměstských řidičů využívalo parkovacích míst celodenně, a tento jev instalací automatů a zpoplatněním parkování chtělo odstranit. A tak kvůli mimomměstským řidičům budeme platit všichni, anebo budeme muset parkovat dále od centra. Dojemná snaha vedení města pomoci svým vlastním občanům, není-liž pravda, že?

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.