Město očima nezávislého člověka

Placení odpadu - nespravedlivé nastavení

15.05.2014 12:42

Vážení zastupitelé,

přiložená fotografie dokumentuje, jak rozdílná je platba za odpad u dvou sousedních domů v našem městě.

V levém domu (Na Vyšším Hrádku 253/1) bydlím já se svou rodinou – 2 dospělí a 4 děti. Měli bychom platit 6 x 660 Kč = 3 960 Kč.

V pravém domě (Na Vyšším Hrádku 187/3) bydlí 1 osoba. Platí 660 Kč.

Každý dům má jednu stejně velkou popelnici.

Ptám se vás: považujete za spravedlivé, že za stejně velkou popelnici sváženou stejně často (každé pondělí) se platí 6x rozdílná částka?

Naše rodina o 6 členech produkuje o něco víc odpadu, ale rozhodně ne 6x víc.

Vychováváme 4 děti – 4 budoucí daňové poplatníky pro náš vymírající stát. Nese to s sebou velké náklady (jídlo, ošacení, školní pomůcky atd. atd.). Domníváme se, že v takovéto situaci je nespravedlivé, když musíme za odpad platit 6x více než sousední dům se stejně velkou popelnicí. Je to opět jeden ze hřebíčků do fungování rodiny – základní jednotky státu. Protirodinná politika státu je na místní úrovni doprovázena nemilosrdnou místní politikou.

Domníváme se, že při narůstajícím počtu členů domácnosti by se jejich počet měl zohledňovat a řekneme při počtu členů od 5 výše by měla být poskytována sleva. Funguje to např. u vstupného do kulturních zařízení (rodinné vstupné) a paradoxně i v komerční sféře (množstevní sleva). Proč je tedy město Brandýs-St. Boleslav tak nemilosrdné?

Absurdita městské vyhlášky nejlépe vysvítá z některých paragrafů o osvobození od poplatku: nárok mají např. osoby v dětských domovech a diagnostických ústavech a také osoby ve vyšetřovací vazbě a výkonu trestu. Na tyto skupiny stát i město pamatuje...

Zato poctivě pracující a děti vychovávající rodič  musí platit a platit (ze svých daní navíc už jednou platíme i na výše zmíněné skupiny...).

Žádám vás, abyste znění městské vyhlášky o placení poplatků za odpady novelizovali a zařadili tam princip snížení poplatku při vyšším počtu členů domácnosti. Možná by byl i čas poohlédnout se po jiné firmě na svoz odpadu - dlouhodobě zavedené firmy mají jak známo snahu své faktury značně nadhodnocovat...

Za sebe v roce 2014 žádám o snížení poplatku pro naši velkou rodinu, např. odpuštěním poplatku 1-2 dětem.

 

S pozdravem,

 

Mgr. Jan Holec, Dr.

Na Vyšším Hrádku 253/1

Brandýs nad Labem

 

 

 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.