Město očima nezávislého člověka

Podaří se městu získat dotaci na zeleň?

30.07.2013 15:19

Již 6. května obdrželo město výzvu z Operačního programu životního prostředí Střední Čechy o možnosti požádat o přidělení dotace na městskou zeleň. Tato skutečnost se tehdy uváděla v zápisu z jednání rady města a Brandýské noviny informovaly. Od té doby se v zápisu už o této dotaci neobjevilo ani slovo.

Nyní, při posledním jednání rady města, místostarostka Nina Nováková, která schůzi vedla, neboť starosta Ondřej Přenosil byl na jednání o opravě podemletého bastionu na zámku a druhý místostarosta Jiří Nekvasil se rekreoval na dovolené, opětovně radu města informovala o této možnosti a rada města se konečně rozhoupala.

Pověřila dva radní solitéry bez podpory svých bývalých stran, konkrétně Josefa Daška a Daniela Procházku, aby úkol rady města číslo 1655/12 zpracovali a svůj projekt na získání dotace předložili radě města. Termín plnění, tedy onen původní, již dávno vypršel, a proto rada města oběma radním stanovila termín plnění nový, tentokrát mají čas na zpracování úkolu až do 31. srpna. Uvidíme, jak si radní s úkolem poradí a hlavně, zdali se městu dotaci na zeleň podaří získat, v jaké výši a s jakou spoluúčastí města.

Jenom připomínám: ČR je jednou z nejhorších zemí EU, co se počtu získaných dotací týče. V současné době, tak zvané tvrdé dotace, to znamená na investice do staveb a podobně, platí pouze do konce roku 2015, pak se už poskytovat nebudou. Zatím má ČR vyčerpaných pouze přibližně 30 % všech možných dotací, takže už nyní je zřejmé, že všechny možné dotace republika nebude schopna vyčerpat. Zvláště, když známe, jak musí být důkladně každý projekt zpracován a jak EU nerada peníze vyplácí.

A navíc, jak vyplývá ze zprávy EU, ale i z policejního vyšetřování a soudů, mnoho z evropských peněz proteče státu mezi prsty a skončí na účtech kmotrů někde na Seychelách či Dominikánské republice a mnoho z nich i za nehty různých úředníků, kteří se kolem evropských peněz motají. Můžeme se potom divit, že to u nás vypadá tak, jak to vypadá?

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.