Město očima nezávislého člověka

Podivné praktiky provozovatele internetu

25.04.2012 09:46

Bezdrátový internet začala ve městě kdysi provozovat firma Lukeš. Po počátečních problémech se její činnost stabilizovala a lze bez nadsázky říci, že internet „chodil“ pro zákazníky firmy bez větších problémů.

I při občasných výpadcích se technici firmy postarali o to, že závada byla poměrně rychle odstraněna a zákazníkům firmy internet opět fungoval.

Problémy ovšem byly, a nikoliv malé. Šlo o hrazení této služby. Účtárna firmy, nebo dáma, která takto vystupovala, nebyla schopna pochopit, že mnoho zákazníků, a já byl jedním z nich, nehradí jednotlivé čtvrtletní faktury příkazem k úhradě, ale trvalým příkazem na určitou částku a na uvedený účet firmy.

Zpočátku chodily velmi často maily, ve kterých firma žádala uhrazení faktury, byť podle výpisů z banky byla částka odeslána na příslušný účet firmy. Došlo to tak daleko, že bylo nutné občas paní účetní neskenovat výpis z účtu, aby si v účetnictví udělala pořádek. Ale i tento problém se nakonec vyřešil a byl klid. Peníze v pořádku odcházely, internet fungoval.

Vloni na podzim však firma Lukeš poskytování služby prodala další firmě, šlo o firmu Internethome s.r.o. z Prahy. Mně, coby zákazníkovi, přišel pouze informační mail od firmy Lukeš, kde se uvádělo, že se na poskytování služby nic nemění, nemění se ani cena, ale nemění se ani číslo účtu.

Podivné pro mne bylo to, že jsem neobdržel, třeba po mailu, výpověď z podepsané a závazné smlouvy s původní firmou Lukeš, ale ani novou smlouvu s firmou Internethome. Pouze mi přišel od nové firmy mail, že jsem nezaplatil jak za poslední kvartál minulého roku, tak ani za první kvartál roku letošního a bylo uvedeno jiné číslo účtu.

V posledních letech se po internetu množí různí podvodníci, lákající od nic netušících lidí podvodně peníze. Co si má člověk myslet o tom, že se mu náhle objeví výhrůžný mail od firmy, která údajně odkoupila firmu původní, ale která se ani nenamáhala poslat zákazníkům k podpisu novou smlouvu? Jak člověk může vědět, že se opět nejedná o další internetové podvodníky? A proč posílat peníze na nové číslo účtu firmy, když s ní neexistuje relevantní právní vztah? A jak mám tušit, zda se původní podmínky nezmění?  

Mailové ataky se množily, a tak jsem naskenoval bankovní výpisy z obou čtvrtletí a poslal je nástupnické firmě. Zároveň jsem měsíc a půl před uplynutím předplacené služby, do 30.3.2012, oznámil, že počínaje dnem 1.4. na její služby už nereflektuji a neexistující smlouvu vypověděl. Učinil jsem to jak mailem, tak pro jistotu i písemnou formou na uvedenou adresu firmy. Poté přišel mail, že to firma vzala na vědomí a já se domníval, že s touto firmou, která se ani nenamáhala poslat všem původním zákazníkům a odběratelům bezdrátového internetu firmy Lukeš smlouvu novou, už nikdy nebudu mít nic společného.

Omyl! Přišel další mail, kde mě firma Internethome žádá o doplacení faktur za službu z roku 2010, tedy z doby, kdy původní firmu Lukeš ještě ani nevlastnila. Podotýkám, internet jsem trvalým příkazem platil od roku 2007 a podle výpisů z účtů všechny platby v pořádku odešly a byly převedeny na uvedený firemní účet, a to až do dne 10.1.2012, tedy na první čtvrtletí letošního roku.

Domnívám se proto, že nepořádek v účetnictví firmy Lukeš by si měla nástupnická firma vyřešit s tou původní a neobtěžovat zákazníka. Navíc z doby, kdy firmu nevlastnila a tudíž nemá žádné zákonné právo na vymáhání peněz.

Mám obavy, že firma Internethome s.r.o. patří k oněm firmám, které bezostyšně vymáhají peníze, na které ani nemají nárok a doufají, že lidé, plni obav z bezuzdného řádění exekutorů v současné době, raději peníze zaplatí znovu, aby měli klid.

Jsem rád, že mám možnost používat internet od jiné firmy, která podobné praktiky nepoužívá a je na rozdíl od firmy Internethome, velice solidní. S touto firmou už nechci mít nic společného a důrazně varuji všechny uživatele bezdrátového internetu provozovaného touto firmou, aby si pečlivě schovávali doklady o zaplacení faktur, mohlo by se jim totiž stát, že by tato firma platby vyžadovala vícekrát.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.