Město očima nezávislého člověka

Pohrobci Tluchoře opět řádili

20.06.2013 10:52

Způsob jednání současné rady města v podání spolustraníků vazebně stíhaného předsedy brandýské ODS Tluchoře za korupci, podporovaní ještě více arogantními zástupci TOP 09, opět přesvědčili veřejnost, jakým způsobem přistupují k vedení města. Se skutečnou demokracií to opravdu nemá společného vůbec nic.

Ve středu 19. června se konalo veřejné zasedání zastupitelstva města, Nejdůležitějším bodem celého zasedání byla problematika výběrového řízení na dodavatele služeb odpadového hospodářství a další komunální služby. Na programu jednání byl bod Odůvodnění veřejné zakázky. Tento bod se schvaloval poprvé, neboť od 1.4.2014 platí novela zákona o veřejných zakázkách.

Opoziční zastupitelé se domnívali, že nejprve zastupitelstvo schválí toto odůvodnění, a pak se přistoupí k projednávání zadávacích podmínek a znění návrhu obchodní smlouvy, která bude s vítězem soutěže uzavřena. Před hlasováním o odůvodnění veřejné zakázky jsem se místostarosty Nekvasila (TOP 09, dříve KSČ) zeptal, zdali bude mít zastupitelstvo, pokud odůvodnění schválí, možnost podílet se na znění zadávacích podmínek k výběrovému řízení a následně i na znění obchodní smlouvy. Odpověď byla lakonická: „Ne, tyto dokumenty jsou v kompetenci rady města,“ sdělil Nekvasil.

Znamená to, že o zakázce, která bude stát město, tudíž daňové poplatníky, během osmi let od 1.1.2015 celých 280 milionů korun a možná i více, bude rozhodovat pouze sedm lidí – radních. V nejhorším případě by stačily hlasy pouze čtyřech z nich, a to nemá s demokracií už nic společného.

Proto opozice vznesla návrh, aby o zadávacích podmínkách hlasovalo celé zastupitelstvo a mělo možnost se k nim vůbec vyjadřovat, v podání pohrobků Tluchoře tuto možnost vůbec neměli. Zamítnuto dvanácti koaličními hlasy.

Poté vznesl zastupitel Kváča (SZ) návrh usnesení, aby zastupitelé hlasovali o odůvodnění po jménech, stejně jako tomu je v případě nakládání s majetkem města. Bylo to proto, aby veřejnost věděla, který ze zastupitelů pro nevýhodnou smlouvu pro město zvedne ruku. Opět zamítnuto dvanácti koaličními hlasy.

Poté se šest opozičních zastupitelů zvedlo a na protest proti nedemokratickému přístupu koalice opustilo sál. Byli to tito zastupitelé, kterým šlo především o prospěch města a nikoliv o osobní prospěch: Huml, Kapal, Bíma (všichni ČSSD), Peterová – Čierná, Benda ( oba SNK) a Kváča (SZ) V sále zůstali obě zastupitelky za KSČM, tedy Elsnerová a Hajleková a Javůrek (nezařazený, dříve ČSSD), kteří se též řadí do opozice. I tento fakt vypovídá o jejich postojích.

Opozice přednesla, že zadávací podmínky jsou šité na míru jediné firmě, a to právě AVE CZ, o které bylo právě v průběhu zasedání oznámeno, že byla prodána majiteli fotbalové Sparty Praha Křetínskému. Důvody pro své tvrzení opozice našla v zadávacích podmínkách, kde se uváděly podmínky vlastnictví kryté haly nejméně o výměře 600 m2 na katastru města, kterou právě AVE CZ vlastní. Dále se v zadávacích podmínkách objevil počet a druh techniky, kterou musí zájemce mít. A tento požadavek se naprosto shodoval s počtem a druhem techniky, kterou AVE CZ dle minulé smlouvy s městem vlastní.

Ale ani to nebylo vše. Dále se v zadávacích podmínkách objevil požadavek na počet zaměstnanců, jako podmínka. Bylo dokonce uvedeno číslo. A světe div se, právě takový počet zaměstnanců má AVE CZ. Tak jsou zadávací podmínky šité na míru jedné firmy nebo ne?

Z opozice padl i návrh, aby město obnovilo městské technické služby, protože by to bylo lacinější. Navíc, jak sdělila z publika předsedkyně občanského sdružení Martínková, když by bylo možné na nákup potřebné techniky využít dotací z EU. Samozřejmě zamítnuto a nejen to. Místostarosta Nekvasil v odmítavé řeči sdělil, že by se svážení popelnic prodražilo kvůli hrazení skládkování na skládce v Benátkách, což při odsouhlasení odůvodnění zakázky odpadne. A kdože vlastní skládku v Benátkách nad Jizerou? No přece právě AVE CZ!

Odmítnutím požadavku opozice, aby o zadávacích podmínkách a následné obchodní smlouvě s vítězem výběrového řízení, rozhodovalo celé zastupitelstvo a samozřejmě mělo možnost vkládat návrhy, připomínky, ale i odmítnutí nevýhodných bodů pro město, ukázala rada města, jakým způsobem město vede. Jakoby chtěla říci. Jedná se o velké peníze, tak nám odsouhlaste to, co chceme a do ničeho dalšího nám už nekafrejte, my si to uděláme podle sebe.

O míře arogance svědčí i další fakt. V debatě o zadávacích podmínkách a návrhu následné obchodní smlouvy ve výběrovém řízení vystoupil i Jan Hárovník, které výběrové řízení připravuje. Řekl: „Zastupitelstvo ze zákona rozhoduje pouze o odůvodnění veřejné zakázky. O zadávacích podmínkách rozhoduje město a je lhostejné, zdali rada  či zastupitelstvo. A navíc, ze zákona jsem se zadávacími podmínkami a s návrhem následné obchodní smlouvy nemusel seznamovat ani radu města. Mohl jsem je, neboť jsem byl tímto úkolem pověřen, rovnou poslat.“

Takovýto přístup už je opravdu na výměnu firmy, která bude výběrová řízení připravovat a provádět. „Doufám, že po volbách tohoto člověka příští zastupitelstvo už konečně vyžene,“ zazněl hlas z publika. Musel jsem mu dát za pravdu.

Odůvodnění veřejné zakázky na hospodaření s komunálním odpadem a dalšími komunálními službami bylo s největší pravděpodobností koalicí, a dost možná i částí opozice, odsouhlaseno. Jistě to nevím, protože jsem na protest spolu s dalšími ze sálu odešel, ale vzhledem k tomu, že jsem byl odhlasován jako ověřovatel zápisu z jednání zastupitelstva, dozvím se to a samozřejmě budu informovat. 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.