Město očima nezávislého člověka

Policajti za komunistů buzerovali, teď se nechovají jinak

31.08.2013 11:59

Za komunistického režimu mě vždycky dokázalo nadzvednout, když mě zastavovali policajti, tehdy vlastně příslušníci veřejné bezpečnosti dopravního oddělení, aniž bych se jakkoliv provinil proti tehdy platným vyhláškám a kontrolovali mi doklady.

Po listopadu 89 jsem na všech mítincích, kterých jsem se zúčastnil a mnohé z nich i vedl, zmiňoval o tom, že se snad policie už konečně začne chovat, jako kterákoliv policie na západ od našich hranic. To znamená, že pokud občan neprovede nic nezákonného, nebudou ho policajti obtěžovat. V plné míře to platilo i o dopravní policii. Doufal jsem, že konečně skončí policejní buzerace řidičů, kteří se ničím neprovinili a policajti si na nich pouze léčili své frustrace a dokazovali jim, jak jsou nadřazeni.

Jako v mnoha tužbách, domněnkách a přáních, jsem se mýlil. Ani na jediné, notoricky známé pražské křižovatce, kde vychytralí řidiči předjíždějí slušně se chovající řidiče v odbočovacím pruhu, aby se poté neurvale nacpali před řádně jedoucí vozidlo, jsem za celých třiadvacet let neviděl jediného policajta. A přitom se právě při tomto stává nesčíslně nehod. Pravda, většinou jde jenom o plechy, ale i tak mají  ti slušní, nevinní a zákony dodržující řidiči smůlu a potíže. A to jenom proto,  že ti vychytrálci moc dobře vědí, že jim ze strany policie naprosto nic nehrozí, nikde totiž není.

Končí prázdniny a dopravní policie čeká zácpy. Policejní ředitel slavnostně vyhlašoval, že bude na silnicích zvýšený počet policistů, kteří budou dohlížet na správný způsob jízdy a povídal ještě další spoustu keců. V pátek, 30. srpna odpoledne se Praha zaplnila. Jenom na křižovatce Nábřeží kapitána Jaroše – Letenský tunel předjelo v odbočovacím pruhu, za dobu než jsem poctivě frontu vystál, přímý pruh jedenáct řidičů. A značky vozidel? Pozorně jsem se díval. Tři audiny, dva bavoráky, čtyři SUV různých značek, jedno Porsche a jediná škodovka, oktávie. A policajti? Nebylo o nich vidu, slechu.

Večer, kolem půl osmé jsem jel ze Staré Boleslavi na Prahu. Provoz už byl mírný, řekl bych až mizivý. Přede mnou jelo jenom jedno vozidlo. A před Dřevčicemi, na jakémsi širokém pruhu krajnice, stála policejní dodávka a šest hluchavek. Viditelně se nudili, a tak když viděli auto jedoucí přede mnou, vyskočil jeden z nich jako papírový čertík a řidiče zastavil. Mne už nikoliv. Ten řidič se neprovinil naprosto ničím, snad jen tím, že jel cestou, kde se nudili policajti, aby policejní ředitel dostál slovu.

Tudíž, zase naprosto stejná buzerace a zvůle policajtů, jako tomu bylo za komančů. Tak co se změnilo? V čem je tenhle režim, aspoň co se policejní práce lepší? Naprosto v ničem! Jen nás buzerují nejen obyčejní policajti, dopravní policajti, ale často nás, řidiče, buzeruje i celní správa a především městští policajti. Ti jsou nejlepší. Téměř neznají zákony, mnohdy si myslí, že jim jejich uniforma dává patent na rozum a hlavně, těm, kdož je platí, tedy daňovým poplatníkům, vůbec nepomáhají. Tam, kde by byli zapotřebí, se jim nechce, nejraději by si hráli  na americké šerify a vytahovali bouchačky, ale hlavně, neskutečně buzerují řidiče.

Jestli budu mít po volbách možnost hovořit s nějakým poslancem, budu na něho naléhat, aby se snažil, nebo alespoň navrhl ve sněmovně, aby se městským policajtům zákonem sebralo právo zastavovat vozidla. Aby se městská policie vrátila tam, kvůli čemu vlastně vznikla, k pěším pochůzkám po městech, k intenzivní osobní kontrole problematických a notorický známých míst, k ochraně veřejnosti, jejího zdraví, životů a majetku.

Na to strážníci nepotřebují statisícová auta, stačí jim nohy. Nikoho jejich popojíždění po městech nezajímá, zato všechny lidi zajímá, zda každá čtvrť svého strážníka zná, zda se lidé z jeho oblasti na něho mohou kdykoliv obrátit o pomoc a on by jim ji měl poskytnout.

Pokud tohle nebude, pak je městská policie naprosto zbytečná. Stejně jako dopravní PČR. Pokud dopraváci nebudou tam, kde jich je k bezpečnosti provozu a dodržování zákonů potřeba, ale budou opruzovat na silnicích, kde se nic neděje a budou jenom buzerovat ničím se neprovivší řidiče, pak jsou peníze na jejich mzdy a provoz opět dalšími penězi zbůhdarma vyhozenými do vzduchu. Nikomu, ale i ničemu tady neprospívají. Jenom jsou důležití, neomylní a v mnoha případech neskutečně arogantní. A no to jim veřejnost kašle. Tohle totiž naprosto nepotřebuje.

Vladimír Kapal

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.