Město očima nezávislého člověka

Pomohla by jedině odvolatelnost politiků

14.02.2014 10:33

Včera se zastupitelstvo Dobrovízu rozhodlo, že povolí na katastru obce výstavbu obrovských skladových hal největšího světového e-shopového obchodníka, amerického Amazonu. Většina zastupitelů tak rozhodla i přes to, že naprostá většina obyvatel této obce na Kladensku s výstavbou skladových hal nesouhlasila. Bude to znamenat až dvacet tisíc kamionů denně, a to bude na celá desetiletí pro obyvatele příšerná budoucnost.

Je to běžná praxe, a nejen u komunálních politiků, že něco voličům slibují, a pak dělají pravý opak a jdou proti vlastním voličům. Děje se tak v obcích, městech, ale i v nejvyšších patrech politiky.

Nemusíme chodit daleko, něco podobného nám předvádí současné vedení města. Podlehlo sice nátlaku plného sálu lidí, kteří nesouhlasili s otevřením další pískovny, tentokrát jen pár metrů od nových rodinných domů, ale v praxi dělají pravý opak. Vůbec jim nejde o to, aby se jednou provždy zamezilo otevření pískovny přímo ve městě, jde jim o to, aby naplnili znění smlouvy o spolupráci města s těžařem.

A tak, i přesto, že vedení města muselo, jako dotčený orgán, včas obdržet kopii povolení k těžbě od Báňského úřadu, neudělalo nic, vůbec nic. Anebo ano, dělalo mrtvého brouka a proti rozhodnutí úřadu nepodalo okamžitě odvolání, aby naplnilo usnesení zastupitelstva. A samozřejmě prošvihlo termín, ale o to vedení města s největší pravděpodobností šlo.

Když pak, zásluhou především opozičních zastupitelů, obdrželo úkol, přesně ve znění zákona, aby dodatečně a neprodleně odvolání podalo, opět schválně čekalo více než měsíc. Usnesení padlo dne 18. 12. 2013 a odvolání bylo podáno dne 22.1.2014. Proč opět vedení města váhalo a čekalo? Inu z prostého a jediného důvodu – vůbec totiž nechce zamezit vznik nové pískovny.

Proč jinak by koalice, vedením města instruovaná a poslušná jako dobře vychovaný pejsek, bez kousku zodpovědnosti k voličům, beze studu a bez skrupulí, hlasováním zamítla požadavek občanských sdružení a opozičních zastupitelů, aby se na mimořádném jednání zastupitelů 26. 2. 2014 jednalo i o vypovězení smlouvy o spolupráci?

Tato smlouva byla podepsána ještě někdejším starostou Procházkou a všichni víme, o co mu vždy šlo. Jen a jen o svůj prospěch. Jenom si vzpomeňme na změnu pozemků vedle skautů v Brandýse. Díky svým legislativním možnostem, coby starosta, jeho bratr koupil za pár šupů celkem bezcenný pozemek. Ale okamžitě po uzavření koupě byl tehdejšímu zastupitelstvu předložen návrh na změnu územního plánu, aby se z tohoto pozemku stala stavební parcela. Čtyřikrát to tehdy zastupitelé odmítli a teprve pátý pokus vyšel. A proč? Protože jedné zastupitelce, která byla proti změně úp, pohrozil, že zničí jejího syna podnikajícího ve městě. Podlehla, ruku zvedla, a to byl ten rozhodující jedenáctý hlas. A pozemky byly během tří týdnů prodány s ohromným ziskem, za 13 milionů. Dobrý kšeft, že? A stejný Procházka podepsal i smlouvu o spolupráci. Kdykoliv se na jednání zastupitelstva dostane problém pískovny, zastupitel a radní Procházka ze sálu uteče, jako malý kluk. Aby snad zastupitele nenapadlo se ho zeptat, co mu vlastně za podpis smlouvy, která těžaři zaručuje, že město učiní naprosto všechny legislativní kroky podporující podnikání ve městě včetně dalších a dalších pískoven, těžařská firma dala nebo slíbila.

Ale nejen jemu. Nebyl totiž v ODS, nýbrž byl nezávislý, tehdy to bylo SNK-ED. Všichni známe, jaký způsob politiky provozoval nechvalně známý, kdysi druhý nejmocnější muž v ODS, Petr Tluchoř. I jemu šlo o peníze až v první řadě. Zajímalo by mě, co měl za naprostou podporu podnikání těžaře ve městě slíbeno on a jeho mateřská strana. Proč jinak by vedení města, v jehož čele stojí člen ODS, tak vehementně a tvrdošíjně odmítala vypovědět těžaři i smlouvu o spolupráci, jak to požadovali občané a opoziční zastupitelé?

Z přístupu vedení města přímo čiší nechuť postavit se proti otevření pískovny u jatek. Manévruje a lavíruje tak, aby na oko bylo proti pískovně, ale dělá vše, co je v jeho silách, aby snaha občanů a opozice vyšla do ztracena. Lidem v koalici totiž nejde vůbec, ani v nejmenším, o občany města, jde jim o to, aby se, po velkém křiku, pískovna otevřela. Co za tímto jednáním vedení města všechno je, nevím, ale určitě to není snaha bránit občany města.

Na příkladu zastupitelstva v Dobrovízi, stejně jako na přístupu koalice v našem městě, je naprosto zřetelně vidět, že nic nežli volby a absolutní změna vedení města za lidi slušné a pamětlivé svých předvolebních slibů, nepomůže. Snad jenom to, po čem volá poslanec Okamura, a tím je odvolatelnost politiků. Jak těch úplně nahoře, tak těch dole ve městech a obcích. Osobně se však obávám, že tento zákon poslanci, ale ani senátoři, nepodpoří. Co kdyby je lidé chtěli, poté, co neplní sliby a jdou proti svým voličům, odvolat? Kde by sehnali tolik peněz?

A tak, bohužel, lidem, kteří brání své domovy a právo na zdravé životní prostředí proti dravcům se spoustou peněz a neváhajících zničit vše, co si umanou, nezbývá nežli počkat na volby. A mít šťastnější ruku.

A upozornění na závěr. Včera jsem obdržel e-mail od místostarosty Nekvasila, stejně jako všichni ostatní zastupitelé, ve kterém žádal o souhlas přesunout začátek veřejného mimořádného zasedání zastupitelstva 26. 2. 2014 až na 18,30 hodin. Pokud by se ještě něco měnilo, Brandýské noviny budou okamžitě informovat.

Vladimír Kapal

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.