Město očima nezávislého člověka

Poznámka

05.02.2013 14:07

Je to farizejství nebo jenom účelnost? Tato otázka mne napadla, když jsem byl přítomen vyjádření jednoho z úhlavních odpůrců výstavby Kauflandu na pozemcích investora poblíž ulice Zahradnické.

Když byl tento problém, dnes už je samozřejmě odtrouben, aktuální, argumentovali odpůrci výstavby Kauflandu především zhoršením životního prostředí v této lokalitě kvůli enormnímu nárůstu automobilové dopravy, a to jak osobní, tak i kamionové, bezpečností a klidu pro život v blízkém sídlišti.

Byl jsem byl jeden z mála, kdož si myslel, že když se někomu něco slíbí, a ten někdo vzhledem k tomuto slibu, i když jenom ústnímu, investuje peníze, měl by tento slib být splněn. Jsem ještě ze staré školy a stále věřím tomu, že slib se má dodržovat. I když nebylo nic na papíru, i když nebyla sepsána žádná smlouva, prostě sliby se mají dodržovat.

Přesto jsem tehdy, a nejen tehdy, ale jsem stále, byl přesvědčen, že odpůrci výstavby Kauflandu mají na svůj občanský odpor právo. Tvrdím a prosazuji názor, že každá má právo na klid. Pokud vedení města  zohlednilo tento legitimní odpor lidí proti výstavbě krabice a odmítlo výstavbu obchodního centra, podle mého názoru o tom mělo nechat hlasovat zastupitelstvo. Bylo by to čisté a legitimní. Nestalo se.

Jenomže nyní jsem slyšel názor zapřísáhlého odpůrce výstavby Kauflandu bydlícího v sídlišti v Zahradnické ulici, že kdyby býval investor přistoupil na návrh Stanislava Humla, aby namísto povrchového parkoviště postavil parkoviště podzemní, kde by mohli obyvatelé sídliště nechávat přes noc svá vozidla beze strachu, pro tento návrh by zvedl ruku.

Zřejmě by tomuto člověku nevadil větší počet aut, nevadily by mu ani zásobovací kamiony, asi by už neměl ani strach o bezpečí dětí, měl by kam na noc odstavovat své auto.

Šlo tehdy opravdu o odpor proti zhoršenému životnímu prostředí nebo se tomuto člověku jednalo jen o osobní prospěch?

A to je navíc velkým příznivcem směny pozemků pro výstavbu Kauflandu na Zápské. Také to několikrát prohlásil. Jistě, nemá tam totiž zahrádku a obchod tohoto typu prý ve městě chybí.

Podle mého názoru je to farizejství, účelovost a chybí, naprosto chybí vztah k městu a lidem, kteří v něm celý život žijí.

Doufám jen, že tento člověk je naprostou výjimkou z těch, kteří podepsali petici proti výstavbě obchoďáku u Zahradnické ulice a ti ostatní opravdu nechtěli dopustit zhoršení životního prostředí. Chápu je, tohoto člověka však ne.

Vladimír Kapal

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.