Město očima nezávislého člověka

Poznámka

02.01.2014 14:52

V době Vánoc jsem si povídal s jedním známým majitelem stavební firmy. Znám ho již více než třicet let, a to poměrně důvěrně. Podotýkám, že nežije v našem městě, ani tam nepodniká. Žije v jiném městě, kde tamější radní, stejně jako ti naši, odmítají veřejné zakázky malého rozsahu provádět formou elektronického tržiště, ale tvrdošíjně používají poptávkového řízení ze seznamu firem, který mají i tam tajný.

Majitel stavební firmy se do takovéhoto seznamu dostal již před několika lety. A jak? Inu, musel někoho uplatit. „Kdybych to neudělal já, udělal by to někdo jiný a já bych pro své lidi neměl práci. V době, kdy soukromníci a lidé přestali kvůli ekonomické situaci ve státě stavět, jsou městské či státní zakázky jedinou příležitostí pro stavební firmy jak získat práci, ale hlavně, dostat za ni i zaplaceno,“ říkal mi naprosto otevřeně.

A pak se rozhovořil o tom, jak to v onom seznamu firem vlastně chodí. Je naprosto zřejmé, že technika bude stejná v onom městě, jako u nás. „Existuje souhrn různých typů staveb, tak například těchto několik firem se soustředí na komunikace, jiné třeba na výstavbu objektů a další zase třeba na kanalizaci a vodovody. Ale způsobů typů staveb je víc. Jakmile město poptá ze svého seznamu několik firem, samozřejmě zná ono rozdělení typů staveb také, firmy se spojí a domluví, která z nich a za kolik, tu kterou zakázku získá. A dál už je to jednoduché, ty ostatní dají vyšší cenu a vyhraje to určená firma. No a příště se to otočí na další firmu. Při množství městských investičních akcí za rok si vydělají všichni a ještě něco zbude na kafe pro vybrané osoby.“

Věřím, že to takhle chodí. Vše je naprosto legální, zákony jsou dodrženy, ale přitom je to podvod, který ceny zvyšuje. O zadávání veřejných zakázek pomocí internetového tržiště píši již dlouho a opakovaně. Jak to v praxi funguje jsem se dozvěděl od jedné velice významné realitní kanceláře, lze říci, že se jedná o jednu vůbec z nejvýznamnějších, která mi mailem zaslala vzor, jako ona v tomto elektronickém tržišti nabízí k prodeji byty, asi někdo od nich mé noviny čte.

Je to čisté, průhledné, i když ani tam nelze vyloučit, že se společnosti, v případě zadávání městských investičních akcí, nedomluví ani tam, ale vždy existuje možnost, že se objeví nějaká ta štika. A navíc, oslovování pouze několika vybraných firem z jakéhokoliv seznamu považuji za diskriminační vůči těm firmám, které se v těchto seznamech neocitly.

Je to celé založené jen na jediném, musela by k této formě zadávání veřejných zakázek být vůle. A pak bych s takovým úspěchem nemohl tipovat dopředu vítěze nějaké zakázky města.

Vladimír Kapal

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.