Město očima nezávislého člověka

Poznámka

13.07.2014 10:44

Rada zákon neporušila, ale…

Po zjištění faktu, že rada města zveřejnila záměr na prodej třiceti tisíc metrů za 960 Kč za čtvereční metr, aniž by o tom oficiálně předtím věděli zastupitelé, oslovil jsem právníky s dotazem, zdali nebyl porušen zákon.

Dozvěděl jsem se, že sice zákon o obcích porušen nebyl, neboť rada města zatím prodej nenabízela, ale pouze záměr zveřejnila, což není v rozporu se zákonem, ale byla to od ní pěkně fikaná strategie. Dejme tomu, že se za uvedenou cenu o pozemky kdosi přihlásí do soutěže. Jsem skálopevně přesvědčen, že vítězem této soutěže bude společnost brněnských právníků K-PLAN.

A dejme tomu, že nabídne cenu, řekněme tisícovku za metr čtvereční, aby to tak nebilo do očí. Tím město vydělá třicet milionů korun. A umíte si představit, kdyby opozice proti takovému výdělku protestovala, až přijde rada města s hotovou věcí na veřejné zasedání? A přesně o to jde. Přijít před zastupitele fakticky s hotovou věcí. A neumím si představit ani jediného z koaliční dvanáctičlenné skvadry, že by pro tento záměr ruku nezvedl a obchod bude realizován.

A poté jsou možné dva scénáře. Ten první, optimální pro město i pro občany by byl tento: Pozemky se prodají, město získá tolik potřebných, dejme tomu, že třicet milionů, společnost opravdu získá nějaký řetězec, postaví se obchodní centrum, parkoviště a možná zbude i nějaký ten zbyteček pozemků na rodinné domky. Všichni budou spokojeni a rada města se zachovala velice dobře.

Ale je možný i druhý scénář, a ten už pro město a občany výhodný není: Pozemky se prodají, to je stejné, město získá peníze, to se též nemění, ale vše další je diametrálně odlišné, nicméně i docela možné. Teď již vlastník pozemků městu oznámí, že žádný řetězec nechce do této městské části investovat, takže, bohužel, chvályhodný záměr nevyšel. A protože jsou již vlastníky pozemků, mohou si s nimi dělat, co chtějí. Zároveň jsou napojeni, s největší pravděpodobností, na Unistav, a není ani vyloučeno, že peníze za pozemky půjdou z jeho kasy, a tak se zde budou stavět rodinné domy. V posledním projektu této firmy se pozemky prodávaly za 2.500 Kč/m2. Pravda, jedná se o zasíťované pozemky. 1m2 zasíťování pozemku se počítá kolem tisícovky, dobrá, odpočítejme ji z ceny, zbývá rozdíl 1.500 Kč/m2 od prodejní ceny města. Což při této rozloze činí dalších pětačtyřicet milionů korun. Odpočítejme oněch třicet, co dostalo město, a máme patnáct milionů korun zisku, které by město mohlo mít.

Mohlo, ale to by muselo umět to, co developerské firmy, Tedy zasíťovat pozemky, umět je prodat zájemcům, a poté sehnat stavební firmu, která by domy postavila se ziskem pouze z výstavby domů a nikoliv ještě za prodej pozemků. A za patnáct milionů korun, by se již dalo něco ve městě opravit.

Nevím, který ze scénářů nakonec bude realizován. Moc bych si přál, aby vyšlo nové OC ve Staré Boleslavi, a pokud by tento scénář vyšel, veřejně bych této radě města poděkoval jak na těchto stránkách, tak i na veřejném zasedání zastupitelstva. A bylo by pak lhostejné, zdali bych tak učinil jako zastupitel či jako občan města, každopádně bych to však učinil. Zároveň se ale obávám, že bude platit scénář druhý.

Vladimír Kapal

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.