Město očima nezávislého člověka

Poznámka

30.08.2014 10:41

Zvoní v Česku kultuře hrana?

Úroveň české kultury v posledních letech neustále klesá. Stále více a více se podobá dekadenci před první i druhou světovou válkou, což vypovídá o stavu kulturní úrovně české společnosti současnosti. Druhým aspektem, proč se příliš nedaří opravdovému umění, je chronický nedostatek peněz mezi lidem českým. Tento fakt se odráží nejen v klesající prodejnosti knih, novin a časopisů, ale i v poklesu zájmu uměnímilovných občanů republiky o umělecká díla.

K této úvaze mne přiměl následující fakt. Celý letošní srpen probíhala v galerii v Českém Krumlově výstava obrazů malířky Soni Zikmundové. Podle návštěvní knihy byla hojně navštěvovaná, bohužel většinu návštěvníků tvořili cizinci. Ti, z českých návštěvníků Českého Krumlova, kteří do galerie cestu vážili, pak psali, že se jim obrazy velice líbí, ale ani přes poměrně nízké prodejní ceny, si obrazy nemohou dovolit koupit.

Soňa Zikmundová, hlásící se k odkazu impresionistů a tvořící ve stylu neoimpresionismu, na této výstavě prodala dvacet procent všech vystavených obrazů. Všechny bez jediné výjimky koupili cizinci. A tak se jeden obraz objeví v Austrálii, jiný v Kanadě či Rusku a jeden dokonce na Thaiwanu. Další poputuje do Francie, Německa a dalších států světa. Bohužel, ani jeden z obrazů nezkrášlí byty v Česku.

V dnešní době to tak malíři u nás doma nemají jednoduché, lidé si musejí rozmyslet, zdali si koupí krásný obraz nebo něco k snědku či na sebe, ale z výstavy vyplynulo vcelku jednoznačně, že Češi na kulturu a umění nemají buď dost peněz, anebo je umění a kultura, pokud není pokleslá, jak ji vidíme na televizní obrazovce, přestává zajímat.

Vladimír Kapal

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.