Město očima nezávislého člověka

Poznámka

04.09.2014 09:52

Rakety by padaly na nás

Vzrůstající napětí mezi Evropskou Unií, Spojenými státy a NATO a Ruskem, v souvislosti s krvavou občanskou válkou na Ukrajině, neboť tam se o nic jiného nejedná, hrozí vypuknutím ozbrojeného konfliktu v Evropě a následnou válkou světovou. Nemá smysl si nic zastírat, tak to prostě je.

Mnoho lidí v republice se připojilo a stále více se jich připojuje k podpisu peticí proti zvyšujícím se sankcím proti Rusku a především proti hrozící světové válce. Přitom je mnoho lidí, převážně těch mladších, kteří na vlastní kůži nezažili to, co jsme my, starší, zažili v roce 68, protože události v Praze, především u rozhlasu, nic jiného nežli názorná ukázka války, byly, se přiklání k ozbrojenému napadení Ruska.

Tito lidé si vůbec neuvědomují, že dnes, v době raket, by se eventuální válka týkala i jich, nás všech, vždyť rakety létají daleko. Především naše město by bylo na programu cílů raket jedno z prvních.

 Ministerstvo obrany zrušilo staroboleslavská kasárna. Jenomže poblíž města byly ještě další tři vojenské útvary, umístěné v lesích poblíž města. Jedním z nich bylo velitelství vojenské policie, ale to bylo zřejmě zrušeno spolu s hlavními kasárnami. To, co je pro obyvatele města daleko nebezpečnější, byly další dva vojenské útvary. Tím prvním byly jednotky radiolokačního pozorování, podřízené přímo velení NATO.

Jako snad jediný novinář jsem měl před léty možnost tuto jednotku navštívit, pod přísným dohledem příslušníků vojenské kontrarozvědky si ji prohlédnout, pořídit fotografie a napsat několik článků. Samozřejmě vše pod kontrolou zmiňované kontrarozvědky, abych náhodou nevyzradil nějaké vojenské tajemství. Pravda, bylo to v době, těsně po vstupu naší země do NATO, a to ještě byla armáda navýsost otevřená. Dnes už to opět neplatí, už se zase nesmí do lesa, obnovilo se oplocení a podmínky se opět velice zpřísnily.

Druhou jednotkou, která zrušena nebyla, jsou rakeťáci. V lesích mezi Starou Boleslaví a motorestem U čtyř kamenů jsou odpalovací rampy. Kdysi tam byly sovětské SS 20, nyní je zařízení předěláno, aby bylo kompatibilní s výzbrojí vojsk NATO. Podle informací je toto zařízení udržováno stále v perfektním stavu. O tom, zda zde jsou rakety vojsk NATO, nevím, ale proslýchalo se, že by se odsud mohly vypouštět Tomahawky. Ale opět upozorňuji, ověřeno to nemám, armáda opět mlčí, jako tomu bylo před rokem 89.

V případě ozbrojeného konfliktu by na prvním místě byly oči nepřítele, tedy radiolokační zařízení. Proto jsem se tolik angažoval proti vybudování radaru USA v Brdech. Byla to, podle mne, pouze provokace, protože jsem na vlastní oči v lese u Staré Boleslavi viděl, co dokáží vojenské pozorovací satelity, viděl jsem snímek, do vlastnictví jsem ho samozřejmě nedostal, kdy jsem na plochu položil krabičku cigaret a satelit dokázal udělat takovou fotku, že z ní bylo možné přečíst název cigaret. A toto zařízení by bylo jako jeden z prvních cílů.

Stejně tak odpalovací rampy o kus hlouběji v lese. Kdo si myslí, že by se rakety vypálené v případné válce, strefily jenom do vojenských cílů, je naivka. Město by případnou válku odneslo jako jedno z prvních. Proto je tolik nutné vyjádřit svůj odpor proti eskalaci napětí na Ukrajině a všemi silami podpořit jeho řešení politickou cestou, nikoliv cestou ozbrojeného konfliktu.

Podepsal jsem již všechny petice proti případné válce, podepsal jsem petice proti sankcím EU na Rusko, nechci totiž umřít pod palbou raket za zájmy amerických bankéřů a jejich prachů, protože o nic jiného, nežli o peníze, se nejedná. Hlasy všech lidí by měly zaznít z celé Evropy jako jeden ohromný chór – nechceme válku, nechceme umírat, jako lidé na Ukrajině, odstraňme fašistickou vládu Porošenka a pojďme našimi hlasy zachovat v Evropě mír pro nás, naše děti i naše vnuky. Pokud bychom totiž byli lhostejní, mohla by válka opravdu vypuknout, a ta válka by jistojistě byla jaderná.

Vladimír Kapal

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.