Město očima nezávislého člověka

Poznámka

07.05.2013 14:28

Od roku 1960 je Brandýs nad Labem a Stará Boleslav jedním městem. Tehdejší mocipáni usilovali o opětovné získání okresu Brandýs, a proto potřebovali mít město s co nevyšším počtem obyvatel, aby svého cíle dosáhli. Město sice sloučili, vznikl nejdelší název města v republice, ale to bylo vše. Okres nezískali, vznikl podivný patvar Okres Praha – východ bez vlastního okresního města, protože veškeré okresní úřady sídlily v Praze.

Sloučením obou historických měst tak zbavili především Starou Boleslav svébytnosti, možnosti stejné míry rozvoje, jako tomu bylo v Brandýse, ale především z mapy státu zmizelo jedno z historicky nejvýznamnějších měst vůbec. Součástí umělého města Brandýs nad Labem – Stará Boleslav, byly i Zápy a Popovice. O nich se už mapy nezmiňovaly vůbec.

Zatímco Zápy, těsně po roce 89 v referendu, opět získaly samostatnost a později se staly dokonce městysem, Popovice byly příliš malé a navíc tam zřejmě lidé neměli o samostatnost zájem, takže jsou dosud pod Brandýsem – Starou Boleslaví. A je to vidět. Zatímco Zápy rozkvetly, v Popovicích i nadále dávají lišky dobrou noc.

Všichni představitelé vedení města, ať už byl starosta ze Staré Boleslavi nebo z Brandýsa, tvrdili, že berou obě části města rovnocenně a podle nich se jedná jen o jediné město. Jsou to žvásty. Od sloučení měst ve zmiňovaném roce se nikdy nestalo, že by lidé z Brandýsa brali za svou i Boleslav a naopak. Vždy, a to až do dnešních dnů, se lidé dělili na Brandýšťáky a Boleslavsky. Rivalita obou měst byla vidět například při fotbalových utkáních.

V polovině devadesátých let se skupina lokálních patriotů, opravdových Boleslaváků, pokusila referendem Starou Boleslav osamostatnit. Marně! K referendu přišlo jen málo Boleslaváků a ještě méně Brandýšťáků. Když jsem se ptal lidí v Brandýse proč k referendu nepřišli, většina odpovědí zněla, že jim je naprosto jedno, jestli jsou města spojená či nikoliv.

Stejné odpovědi jsem se dočkal, když jsem se ptal lidí ze Staré Boleslavi, jestli by chtěli mít v Brandýse Kaufland či nikoliv. „Ať si dělají v Brandýse co chtějí, mě je to jedno,“ zněla tehdy nejčastější odpověď. Pak nastal problém v novém územním plánu, kdy někteří zastupitelé chtěli do plánu zařadit i průmyslovou zónu v oblasti Praporců. Ptal jsem se lidí v Brandýse, co by k tomu řekli. Odpověď byla naprosto stejná.

Stejně jako v případě otevření pískovny ve Skorkově a vrtů na Praporci, kdy většině lidí ze Staré Boleslavi dílem poklesla voda ve studnách a dílem se úplně ztratila. Brandýšťákům to bylo zase jedno,  jich se to přece netýkalo.

Nyní se s největší pravděpodobností seberou pětadvaceti lidem v osadě Zápská zahrádky, na kterých po desetiletí pracovali a namísto nich se postaví Kauflnad. A lidi z Boleslavi, ale ani ze sídliště v Zahradnické ulici, to nezajímá. Je to přece daleko od nich.

Jediná věc spojila lidi z obou částí města do jednoho šiku. Uzavření mostů. Protože ty musejí využívat lidé z obou částí, a tak se na protahování stavby a dlouhou objížďku nadávalo unisono. Teď jsou mosty funkční a opět se lidé o osud druhé části města nezajímají.

Ne, vážení radní, nejsme, nikdy jsme nebyli, ale ani nebudeme, jedno město. Vždycky budeme města dvě. Tak to cítí lidé, tak to cítím já. A nezmění na tom žádné proklamace či názory minulého, ale i současného vedení města.

Stará Boleslav by si, už z historického hlediska, zasloužila být samostatná tak, jak byla po více než tisíc let. Jenomže to by o tom museli rozhodnout lidé v referendu, jehož jsem velikým příznivcem, z obou částí města. A to se nestane, k eventuelnímu referendu by nikdy nepřišlo více než 50 % oprávněných voličů, aby o samostatnosti Boleslavi rozhodli.

A naprosto stejné by to bylo, kdyby se vypsalo referendum o výstavbě Kauflandu, jak se o tom již dlouho hovoří. Nejsme jedním městem, jsme města dvě, která byla násilně sloučená a podle toho se lidé i chovají. Ke smůle Staré Boleslavi, neboť jsem si jist, že vládnoucí koalice si směnu pozemků pro Kaufland prosadí a tím nadlouho, pokud dokonce jednou provždy, zamezí výstavbu tolik potřebného obchodního centra i ve Staré Boleslavi.

Je to smutné, ale je to tak!

Vladimír Kapal

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.