Město očima nezávislého člověka

Poznámka

11.05.2013 11:32

Vloni se při jedné z automobilových soutěží – rallye v Jižních Čechách stala tragická událost. Po nezvládnutí závodního automobilu přišlo o život pět mladých dívek. Strašlivá událost, který vzbudila mediální smršť. Podle dostupných a veřejných informací nebohé dívky stály v místech, kde diváci být nesměli, ale přítel jedné z dívek, pořadatel, jim umožnil do zakázaného prostoru vstoupit, aby lépe viděly. A je to stálo život.

K této události se nyní vyjádřil i prezident Miloš Zeman. Podle jeho názoru by se měly rallye buď významně omezit nebo úplně zakázat, protože při nich přicházejí o život jak samotní závodníci, tak i diváci.

S mnoha názory prezidenta Zemana souhlasím, ale v tomto případě se musím proti jeho žádosti automobilové soutěže zakázat, postavit. Každý rok zemře několik sportovců, jednou je to boxer, jindy cyklista, fotbalista či hokejista. Dokonce se stalo, že po zásahu pukem zemřela v NHL mladá divačka. Zakážeme proto hokej, box, cyklistiku a další sporty, například horolezectví?

Sám prezident Zeman prohlašoval, že se o sport nikdy nezajímal a nezajímá. Tak proč nyní prosazuje zrušit jedno z významných sportovních odvětví? Daleko více lidí zemře při chůzi po chodníku, nezvládnuté auto je prostě zabije. Zakážeme proto chodit po chodníku nebo snad dokonce jízdu autem? Vždyť při ní umírá každoročně zdaleka nejvíc lidí.

Po léta jsem byl členem týmu, který jezdil po rallye a filmoval je. Viděl jsem a mnohokrát zažil, jak lidé – diváci neposlechli pořadatele a kvůli výhledu vstupovali i do zakázaných zón, za mléko, jak jsme říkali plastovým pásům označující zakázané prostory.  Mnohdy tím  riskovali život a nejednou jsme natočili případy, kdy závodní vůz mezi ně vjel.

Naprosto souhlasím s tím, že by se měly zpřísnit podmínky pro diváky kvůli jejich bezpečnosti. Souhlasím i s tím, aby se rallye vytěsnila z obcí. Ale jsem zásadně proti tomu, aby se u nás automobilové soutěže zakázaly. A to i přesto, že to doporučuje prezident. Asi nikdy na soutěži nebyl a neví a nezná ten nádherný pocit při sledování průjezdu závodních aut nějakým obtížnějším úsekem. Vždyť proto na rallye chodí čím dál víc diváků. Je to prostě adrenalin.

 

Vladimír Kapal

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.