Město očima nezávislého člověka

Poznámka

22.10.2013 10:30

Nevěřím předvolebním výzkumům. Již při minulých parlamentních volbách se ještě těsně před volbami preference stran ve výzkumech podstatně lišily od skutečnosti. Vzhledem k tomu, komu patří média u nás, jasně v průzkumech zvítězila pravice. Nakonec to dopadlo tak, že tehdejší prezident Klaus nedbal na ústavní zvyklosti a vítěznou ČSSD vůbec sestavením vlády nepodpořil.

Argumentoval tím, že by ČSSD stejně většinovou vládu nevytvořila. Tehdy, na rozdíl od současného prezidenta Zemana, tisk vůbec neřval, že Klaus v republice nastavuje prezidentský autoritářský systém, tehdy to žádnému z významných médii vůbec nevadilo.

Fakt, že kdyby tehdy pověřil prezident Klaus sestavením vlády vítěznou stranu, mohlo by lehce dojít k tomu, že Věci veřejné a jejich představitelé, by v intencích své nezřízené touhy po funkcích, mohly na nabídku ČSSD kývnout a vznikla by většinová vláda, Klaus vůbec nebral na zřetel. Ono se mu to také nehodilo.

Po třech letech vládnutí slepence ODS, TOP 09 a VV, ze kterých se později odlouplo hrůzné uskupení LIDEM vedené neskutečně ambiciózní a bezskrupulózní Peake, tuto vládu odmítali snad všichni lidé v republice.

A také proto při prvních výzkumech agentur preferencí by levice dosáhla na ústavní většinu ve sněmovně. Jenomže razantně nastoupil populista Tomio Okamura a především Andrej Babiš s jeho miliardami, koupil si nejvýznamnější noviny a začal ohlupovat lidi. Dnes je jeho ANO uváděné jako druhá až třetí nejsilnější strana.

Jsem přesvědčen, že výzkumy lžou a že lžou záměrně, neboť je léty prověřený fakt, že lidé, kteří chtějí změnu, volí toho, kdo je všude. Na billboardech, na plakátech, v televizi, ale především tomu, kdo je v agenturních průzkumech úspěšný. Lidé už nevědí, že si může Babiš agentury zaplatit a výsledky podle toho vypadají. Netuší, že záleží i na místě, kde se průzkum provádí, ale především na tom, koho si průzkumní komisaři do dotazníků vyberou.

Nicméně tyto výzkumy ovlivňují voliče, takže není vyloučeno, že se bude přesně opakovat situace z roku 2010. A zprofanovaná a zkorumpovaná pravice opět tuto republiku ovládne. Znamenalo by to jediné, opětovné škrty pro obyčejné lidi,  zvýhodňování těch nejbohatších, další nesmysly jako byla Skarta či miliardový nový program v registru vozidel, další chudnutí invalidů, důchodců, rodin s dětmi a zcela určitě by se objevila další snaha o naprosté zprivatizování zdravotních pojišťoven, což by znamenalo, že o léčbě by již nerozhodovali lékaři, ale majitelé pojišťoven.

Toto vše nám hrozí. Proč tedy lidé proti Nečasově vládě protestovali, proč bylo přes devadesát procent pro její konec a předčasné volby, když potom udělají stejnou chybu a umožní těm samým lidem uchopit moc a ovlivňovat jejich životy? A proč věří člověku, který jim prodává šunt namísto zdravých a chutných potravin? Myslí si, že mu jde o blaho národa, lidí? Vůbec ne, jde mu o své impérium o maximální moc a ovládání lidí.

Babiš prohlásil, že by vedl stát jako firmu. Hrůzná představa! Jen si najděte na internetu, jak vyhrožoval redaktorům mfdnes, a to ještě dříve nežli noviny fakticky zakoupil. Vyhrožoval, že je vyhází. To by chtěl vyházet z republiky i ty, kteří by s ním v politice nesouhlasili?

ODS, TOP 09, ale i zelení, jen si vzpomeňme na Bursíka, již prokázali, co dokáží, totéž platí i o KDU – ČSL. Jen si vzpomeňme, od vzniku samostatné ČR, že ani jedna pravicová vláda volební období nedokončila, ať už se jednalo o premiéra Klause, Topolánka či Nečase, ani jediná. Zato při všech se propadla ekonomika, lidé zchudli, ceny letěly nahoru a stát se šíleně zadlužoval. Tohle jediné vždycky dokázala pravicová vláda. Tak to nedopusťme.

Vladimír Kapal

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.