Město očima nezávislého člověka

Pozor, kupují se podpisy!

24.07.2014 10:53

Před nadcházejícími komunálními volbami vzniklo několik občansých sdružení, která by se ráda ucházela o voličskou přízeň. Na tom by nebylo nic špatného, jsou lidé, kteří by rádi pracovali pro město a své spoluobčany a přitom nejsou v žádné registrované politické straně ani hnutí.

Bez této registrace by se voleb zúčastnit nemohli nebo jenom jako nezávislí jedinci a samostatně, což v současném volebním zákoněutéměř vylučuje úspěch. V minulosti se o to někteří samostatní kandidáti pokusili, ale neuspěl ani jediný. Takže lidem, kteří se chtějí voleb zúčastnit, nezbývá nic jiného, nežli založit hnutí a za něj pak kandidovat.

Jenomže to má háček. Aby mohlo jakékoliv neregistrované hnutí jít do voleb, nutně potřebuje určité procento voličů z města či obce, aby splnilo zákonná opatření. A jsem u merita problému. Několik hnutí, víceméně všechna, která vznikají nyní, těsně před volbami, jsou zakládána čistě účelově. Kandidáti na jejich seznamu se prostě chtějí do zastupitelstva dostat za každou cenu. A tak si najímají, podobně jako tomu je u hnutí ok2014, brigádníky, kterým slibují za každý podpis deset korun.

To znamená, že brigádníci, aby si nějakou tu korunu vydělali, budou občany města přemlouvat, jak to jen půjde, aby jim věnovali na archy svůj podpis. Lidé si mnohdy ani neuvědomují, že svým podpisem zároveň nominují do voleb lidi, kteří se v minulosti, během posledního volebního období, ale ani nikdy předtím, o dění ve městě naprosto nezajímali. Bylo jim jedno, co se děje, zdali se to děje ve prospěch občanů nebo ve prospěch něčí. Měli by se zajímat, dříve nežli dají nějakému tomu brigádníku za svůj podpis vydělat, kdo za ono hnutí kandiduje a zdali se o dění ve městě zajímal i dříve, jako občan. Zdali se zúčastňoval veřejných zasedání zastupitelstva, zdali navrhoval řešení, diskutoval, pomáhal, zkrátka zdali vůbec o práci v zastupitelstvu něco ví.

Většina těchto hnutí, vznikajících těsně před volbami, jako houby po dešti, jsou založena čistě účelově, aby si někteří jedinci pomohli dostat se k informacím a eventuálně si, díky jim, něco vydělali. O město, o lidi, jim přitom vůbec nejde, jde jim jen a jen o sebe a vlastní prospěch.

Na druhou stranu jsou hnutí, například kolem paní Martínkové či pana Adámka, jejichž hlavní představitelé se aktivního politického a veřejného života ve městě zúčastňovali. A takovým občanským hnutím bych svůj podpis věnoval i já. Oni si totiž zaslouží získat možnost jít do voleb, na rozdíl od těch hnutí, která vznikají účelově.

Celou dobu tvrdím, že lidé by se měli o dění ve městě zajímat, neboť ovlivňuje jejich životy a vědět, kdo a jak se za stále ještě trvajícího volebního období o jejich zájmy rval. Neměli by dát příležitost různým vykukům, kterým, jak už bylo výše popsáno, jde jenom o vlastní prospěch, a těmto hnutím by občané svůj podpis dávat neměli.

Stačí jen málo, od těch, kdož si chtějí sběrem podpisů občanů, jakýmsi kupčením s jejich hlasy, jenom vydělat, požadovat seznam kandidátů, a pokud by tam byla jména, která občanům neříkají vůbec nic, svůj podpis na archy velice zvážit.

Přeji vám všem, kdož budou lákáni k podpisu těchto archů, uvážlivost, rozvahu a především zdravý selský rozum. Nedejte příležitost těm, kteří právě na vás, občanech města a daňových poplatnících, chtějí urvat něco z vašich peněz. Nezaslouží si to.

Vladimír Kapal

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.