Město očima nezávislého člověka

Příspěvek a dotaz čtenáře

07.09.2012 13:31

Dobrý den, pane Kapale.

Přeposílám Vám e-mail, který jsem poslal dnes také panu Humlovi. Děkuji za odpověď a za Váš názor.

Martin Pelnář

Stará Boleslav

 

A dále byl e-mail Stanislavu Humlovi.

Dobrý den, pane Humle (bývalý kolego).

Přeposílám Vám e-mail, který jsem zaslal panu starostovi Přenosilovi. S panem starostou jsem také osobně mluvil a on situaci zatím řeší tím, že na přechod pro chodce, o který se jedná, posílá v době od 7,35 do 8 hodin ráno pouze hlídku Městské policie. Myslím si, že nic nepochopil, asi má v hlavě pouze náměstí v Brandýse.

Na uvedeném přechodu (Jedná se o provizorní přechod pro chodce u školní jídelny v době rekonstrukce autobusového nádraží. Poznámka Kapal) zastaví tak každé desáté vozidlo a z toho je pět autobusů, jelikož jejich řidiči mají místní znalost. Dokonce je řidiči osobních vozidel ve směru od náměstí předjíždějí, když autobusy dávají přednost chodcům.

Je jen otázkou času, kdy dojde k tomu nejhoršímu. Určitě víte, o čem mluvím.

S pozdravem Martin Pelnář, Stará Boleslav, Josefa truhláře 1193. 

Následoval přeposlaný dopis starostovi města Ondřeji Přenosilovi.

Dobrý den, vážený pane starosto.

Po včerejším telefonickém rozhovoru Vám posílám dnešní fota pořízené v době od cca 12,30 do 12,45 hodin ve Staré Boleslavi před jídelnou základní školy (ulice Boleslavská). Dopravní situace na tomto místě je dle mého názoru neúnosná vzhledem k našim dětem.

Provizorní přechod pro chodce je velmi nepřehledný a nedostatečně vyznačen.

Ve směru jízdy od Mariánského náměstí je označen dokonce pouze vodorovnou značkou D.Z.V.7. Tuto nevýraznou značku řidiči přehlížejí. Vzhledem k nebezpečnému dopravnímu místu by měl být dle mého názoru označen také svislou D.Z.IP 6. Dále bych nešetřil ani značkou A 11 – pozor přechod pro chodce (Značka také pouze ve směru jízdy od dálnice). Vím, že na vozovce je vyznačena D.Z. A 12 – ale tuto většina řidičů přehlédne, jelikož je vyznačena pouze bílou čarou na úrovni cukrárny a nejedná se o dočasné značení.

Toto značení se týká především vozovky v místě autobusového nádraží. 

Můj názor je takový, že by dopravní značení v místě přecházení vozovky mělo být zcela zřetelné, a to jednoznačně tzv retroreflexní tabulí na všech D.Z. (cena přibližně 5.000 Kč). Nejenom, že místní úprava je velmi špatná (nebezpečná), ale smutné je bohužel i to, že řidiči vozidel tak situaci dětem ještě zhoršují (viz foto), což je nepochopitelné vzhledem k jejich dětem. 

Myslím si, a nejsem sám, že by měla nastat okamžitá náprava, než dojde opravdu k lidskému neštěstí (jak pro rodiče, řidiče a hlavně děti). Mimochodem, od parku přes ulici Josefa Truhláře k uvedenému přechodu se děti „proplétají“ mezi autobusy!!, jelikož přechod pro chodce k původnímu nástupišti je dočasně nefunkční.

Prosím o odpověď.

Martin Pelnář, občan Staré Boleslavi.

P.S.

Pracuji 16 let na dopravních nehodách a viděl jsem toho už opravdu hodně. Tento e-mail posílám také řediteli Městské policie a na další patřičná místa.

M.P.

 

 

Mé stanovisko

Pane, Pelnáři, v první řadě vám děkuji, že čtete mé noviny, ve kterých se snažím upozorňovat na nešvary v našem městě a zároveň za důvěru tím, že jste mi oba e-maily přeposlal a žádáte mne o můj názor.

Je veliká škoda, že jsem váš e-mail obdržel den po konání dopravní komise, jejímž jsem členem. Mohl jsem na komisi, poradním orgánu rady města, na tento problém upozornit. 

A nyní k vlastnímu problému. Podle mého názoru je přechod pro chodce u školní jídelny opravdu jenom provizorní, a to po dobu rekonstrukce autobusového nádraží. Poté by měl být odstraněn a děti by měly opět přecházet přes Boleslavskou ulici právě u nádraží, kde je umístěno světelné zařízení s tlačítkem. 

To ovšem neznamená, že i tento dočasný přechod by neměl být řádně označen a především velmi výrazně vyznačen. Stávající způsob vyznačení je opravdu velmi nedostatečný a řidiči jej opomíjejí. Sám jsem této situace byl svědkem. Domnívám se, že se v tomto případě opět potvrdilo, že pro vedení města je Stará Boleslav pouze jakousi Popelkou, jinak by musel být i tento přechod, byť dočasný, řádně vyznačen a především vám dávám za pravdu tím, že by před ním měly být z obou stran umístěny svislé dopravní značky s upozorněním na přechod pro chodce. 

Pokud bude rekonstrukce autobusového nádraží trvat i v době konání dalšího jednání dopravní komise, na tento problém upozorním a budeme, jako poradní orgán rady města, doporučovat nápravu. 

Zatím vám slibuji, že okamžitě (tedy dnes, 7.9., kdy píši tyto řádky), budu posílat mail s upozorněním na nedobrou situaci u dočasného přechodu pro chodce u školní jídelny ve Staré Boleslavi, předsedovi dopravní komise Zdeňku Kindlovi. Zároveň tento mail přepošlu i starostovi města Přenosilovi a radě města jako podnět zastupitele, který má právo na odpověď. 

Odpověď představitelů  města, okamžitě jakmile ji dostanu, zveřejním na svých novinách. 

Pane Pelnáři, ještě jednou  za váš podnětný e-mail děkuji a zůstaňte i nadále čtenářem těchto novin, neboť jenom tady se dočtete pravdu.

Vladimír Kapal

 

 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.