Město očima nezávislého člověka

Příspěvek čtenáře

16.12.2012 12:26

Dobrý večer,

Už jste měl někdy geniální nápad, pane Kapale?

Já ano.

To bylo tak. Za mých časů po mostě z Crystal City, Virginia, přes Potomac do Georgetownu, Washington, D.C., jezdilo docela málo aut. Chodci byli ještě nezvyklejší. Hledal jsem právě siluetu sídla legendárních Hollerithů, když tu náhle ledový závan smrtčiny kosy. Vzápětí druhý!

Řitící se picyklisté. Bez upozornění i ohledů.

A tehdy mne to napadlo vpravdě geniálně: Kdo začne do USA vyvážet zvonky na kolo, musí vydělat velké peníze.

Jenže mezitím demogracie přišla i k nám. Fabriku na zvonky zprivatizoval a vybílil jakýsi negramotný slovenský bezdomovec, a strašlivá bolševická šikana nařizující cyklistům mít na kole zvonek padla (za nich ho mít nemusel jenom Honza Veselý, když si jezdil do Plzně pro noviny, a snad i Růžička). Že jako každý má demokratické právo pěstovat své zdraví i za cenu životů či zdraví jiných lidí.

Některý chytrák v Bruseli vymyslel  dokonce kyklopstezky.

Romantická pěšina podél Labe do Toušeně se změnila na asfaltku, kde vás z jedné strany bez upozornění omete kolník, a když uhýbáte, přejede vám špičky inlajna. Mladší ročníky vás navíc sprdnou, že by se seržant cizinecké legie zardíval studem.

Teď se plánuje protažení toho kolopirše přes Ostrůvek, aby se tam pěšci nenudili mezi stromy. A pak dál. Prý do Hamburku a odtud ještě kousek vlevo do kopečka do Bergedorfu, kde sídlí renomovaný ústav na německé prostředí a lesy.

Proč?

Netuším.

Jako náhradu za odpočinkový prostor na Ostrůvku by údajně měli duševně normální občané do roku 2182 dostat onen parčík, jak ho ze zanedbaného zemědělského pozemku pod nemocnicí, který zázračně nabyl na hodnotě tím, že ho město koupilo prý za 38 milionů, vybuduje drvoštěpská firma, hrající si po Brandýse na zahradníky.

Ano, tam, kde prý jakási develumperská firma zatoužila vyinvestit Kaufcentrum. Dokonce si na to koupila sousední zahradnictví, symbol toho, jak soukromník vždy hospodaří lépe než stát.

Kšeft je kšeft. Chlubit se uklizenými či posypanými chodníky nebo vyvezenými kontejnery na tříděný odpad není tak výnosné, jako je spolupráce a přestříhávání pásek za slavnostních zvuků kutálky.

Zlé jazyky ale vykládají, že vše bylo od začátku jinak:

Za zahrádkářskou osadou na Zápské je prameniště, odkud byla po staletí vedena voda do zámku a potom i do města. Tu parcelu prý komusi město „vnutilo“ za 1 Kč za m2. Nový majitel tam za úplatu nechal navézt suť a pozemek prodal. Na mapě to tam vypadá slibně, takže údajně při posledním přeprodeji cena stoupla už na 750 Kč za m2. Iniciativa vždycky pohasne, když se na to bahniště „investor“ přijede podívat. I když je to napodruhé už vykulíkováno šikovněji a parcela potůčku byla opraveným zaměřením lokalizována nad jeho břehem.

Jenže ti zahrádkáři tam „investorům“ a jejich ekonomickému růstu překážejí. Ač reagovali na cílené ústrky ze strany krátkodobých nabyvatelů smířlivě. Naposled, výhrůžkami odstřiženi od dosavadních zdrojů vody, si zřídili studnu přímo v osadě.

No a těch 750 s navazující další spekulací prý za tím vším vězí.

Vyhnat jen tak zahrádkáře, kterým pozemek komunisté propůjčili, aby rekultivovali navážku, a kteří za to byli po převratu odměněni nájemným 4 Kč za m2, by bylo moc mexické. Podezřelé a politicky škodlivé. Ač se dnešní politici na mínění a blaho občanů ohlížejí velice málo. Spíš vůbec ne.

A tohle je řešení vpravdě „geniální“.

Navrhne se stavba Kaufcentra tam, kde ho „nikdo nechce“. Nikdonechcům se samozřejmě zaplatí bakšiš.

Že prý jakási infantilní mrkejtingová studie nedoporučuje postavit krám v Boleslavi, kde je jen jedna konkurence, ale musí to být za každou cenu v Brandýse, tj. ve vsi, kde už stojí čtyři velkokrámy a asi tak deset menších obchodů s potravinami.

To divadlo má jedinou fatální chybičku: jaké šmejdy by muselo Kaufcentrum prodávat, aby cenově zvládlo přetáhnout řídké zákazníky stávajícím velkokrámům v sousedství?

Ty zlé jazyky praví, že taková blbost není cílem. Že cílem je zlikvidovat osadu pod občansko demograticky láskyplným oparem, jak magistrát myslí na občany a jedná výhradně v jejich zájmu („jejich zájem“ rozuměj „něčí kapsa“), a pak se na další šmelině s pozemky napakovat. Ve finále tam prý budou bahenní lázně s nevěstincem plným nezletilých holčiček nepřizpůsobivé národnosti.

Nebo evropská rovnárna banánů a okurek s nařízeným poměrným zastoupením samičí složky ve vedení mönödžömentu.

Zdraví Vladimír Henžlík

 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.