Město očima nezávislého člověka

Pro tohle si platíme městskou policii?

28.04.2014 11:01

Kontaktoval mě občan Staré Boleslavi s informací, která je opravdu povážlivá. Jedná se o park u autobusového nádraží. Tento park, vzniklý za komunistů, jako dětské hřiště, pod názvem Park Víta Nejedlého, jsem využíval již v době, kdy mé dcery byly ještě malými dětmi. Dnes jim je čtyřicet šest a čtyřicet dva let, takže se opravdu jedná o opravdu dlouhou dobu. Tenkrát tam stál pavilon na představení pro děti, pískoviště, brouzdaliště, byly tam houpačky, kolotoče a další herní prvky.

V komunální politice jsem činný od roku 88, tedy ještě před změnou režimu v listopadu 89, takže mám podrobné a kontinuální informace, které ti, kdož do komunální politiky přišli později, mít nemohou. Park přestal být okamžitě po roce 89 udržován a rychle pustl. Veškeré herní prvky byly zničeny stále se rozvíjejícím vandalismem, kterého se zúčastňovalo stále více mladých lidí, kteří kromě alkoholu a drog, ve vandalismu a ničení všeho veřejného našli svůj smysl života, takže se herní prvky v parku u autobusáku nově instalovaly již nedlouho po devadesátém roku.

Postupem času se vandalové a především narkomani na tento jinak malebný kout města tak soustředili, že herní prvky musely být pouze po několika letech opět postaveny nové. A nejen to, za doby působení Bohumila Javůrka ve funkci městského preventisty, bylo rozhodnuto, že se na sloup u nádraží umístí kamera napojená na centrální pult ochrany s rozhledem 360 stupňů, aby obsáhla nejen budovu a plochu nádraží, ale i park. V tu dobu se začaly pod herními prvky, prakticky zničenými, objevovat použité injekční stříkačky, takže toto opatření bylo na místě. Tehdy, bylo to za vedení MP Ladislavem Gurtlerem, bylo rozhodnuto, že se park stane krizovým místem města s častými kontrolami MP.

A teď, po exkurzi do historie parku, k současnosti a k informaci občana. Nyní byl park zcela rekonstruován. Pro mne z nepochopitelného důvodu byly vykáceny staleté a vizuálně zdravé stromy poskytující obyvatelům města množství kyslíku a byly vysazeny stromky nové, které stejné množství kyslíku budou produkovat za několik desetiletí. Zároveň byly instalovány, jistě nemalými finančními prostředky, nové herní prvky. Park ještě nebyl slavnostně uveden do provozu.

Zato se stal již nyní cílem skupinky patnácti až dvacetiletých vandalů, opilců a ničitelů, maskovaných v kapucích bund, kteří se večer scházejí na lavičce vzadu parku u zdi rodinného domu. A ničí sotva instalované herní prvky. Aby toho nebylo málo, kromě množství vypitých lahví, házejí tyto ulámané části prvků do zahrady rodinného domu. Majitel se pochopitelně ozval a byl neuvěřitelným způsobem urážen a bylo mu vyhrožováno. Nakonec ulámané části herních prvků ze zahrady vyházel zpátky do parku. A pak se stalo něco neuvěřitelného, tito zakuklenci zavolali městskou policii s tím, že jsou jejich známí. A policie opravbu přijela. Jenomže nezakročila proti vandalům, ale naopak jim strážník radil, že mají na majitele rodinného domu podat trestní oznámení s tím, že po nich házel kamení s úmyslem je zranit.

Tak tohle je působení městské policie? Pro tohle nás, daňové poplatníky, stojí téměř 15 milionů ročně? Namísto, aby MP proti kapucovým zakuklencům zasáhla, aby zjistila, že ničí nové herní prvky a hází je přes zeď do soukromé zahrady, radí jim, jak postupovat proti nevinnému člověku. Tak takhle ne, páni střážníci, za to si vás neplatíme! Dnes, v pondělí 28. 4. na veřejném zasedání zastupitelstva budu o tomto případu hovořit. Bohužel nevím přesně ani datum, ale ani hodinu, kdy dva městští strážníci letos během jara, na zavolání zakuklených vandalů, do parku přijeli a zachovali přesně tak, jak by se chovat v žádném případě neměli. Zakuklenci v kapucích měli pravdu, městští policajti jsou asi opravdu jejich kamarádi.

Vladimír Kapal

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.