Město očima nezávislého člověka

Proč nezájem?

10.09.2012 11:45

Co zasejeme, to také většinou sklidíme. Lze předpokládat, že dospěláci si přejí, aby  další generace –dorost- byla vzdělaná, slušná, zdravá a s pocitem zodpovědnosti starat se o starší, potřebné. Ale proto je třeba i něco dělat. Stejně jako když chceme z jablůňky, pláněte, mít radost a užitek, tak se ji musíme věnovat a ne jen kolem ní  nevšímavě chodit. Že je část společnosti lhostejná k jednání dětí, jsem se přesvědčil před několika dny. V blízkosti boleslavské školy vidím, že na protější straně ulice stojí školáček, 3 nebo 4 třída, a pokuřuje. Říkám si, asi špatně vidíš. K onomu školáčkovi se blíží maminka se svým školáčkem. Bez zájmu o kouřícího kolem něj projde. Chci přejít, ale jde další mamina s děckem. Totální nezájem se opakuje. Přešel jsem ulici ke kouřícímu školákovi a říkám: „Co to děláš?“ Hned věděl, že dělá něco špatného. Odpověděl: „To mi dal Dvořák.“ Vysvětlil jsem mu jeho nedobré jednání s tím, že  spolu půjdeme do školy to vyřešit. Překvapil mne svým činem. Podával mi, v pláči, ruku a řekl: „Pane, já vám slibuju, že to již nikdy neudělám.“ Vyzval jsem ho, aby se mi díval do očí a řekl jsem: „Jako chlap jsi slíbil, že s tím přestaneš a já jako chlap ti slibuji, že v tomto případě nejdu s tebou do školy.“

Vážím si toho chlapce. Jsem nesmírně zklamán chováním oněch dvou žen, matek!

Nemohu více, než požádat vás, své spoluobčany. Nebuďte lhostejní, příště to může být vaše dítě a při jiné činnosti. Rozum máte vy, děti zatím ne.

Pedagogové, máte čestné povolání utvářet dobrou společnost. Ne jen odpřednášet svůj předmět a vydělat peníze. Budete-li i vychovávat dobré lidi, budeme si vás, alespoň ti slušní, vážit. Oproti většině rodičů máte na výchovu „výuční list“, diplom Je mi líto, že od vašich odborů slyším, pane ministře chceme zvýšit platy, ale neslyšel jsem například: pane ministře prosaďte zákon, že ve sdělovacích prostředcích se bude mluvit spisovně a slušně. Pomůžeme vám.

František Štecha

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.