Město očima nezávislého člověka

Proč odmítám psát do městských listů?

08.01.2014 10:45

Po celý život se odmítám podvolovat diktátu. Naopak vyznávám co nejvyšší míru osobní svobody člověka, samozřejmě v rámci platných zákonů. Do svobody člověka patří i právo a možnost svobodného a necenzurovaného publikování svých názorů. Za minulého režimu to nešlo a my všichni doufali, že po listopadu 89 se to změní. Změnilo! Ale zase ne až tak moc.

Dle naší ústavy jsou obce a města samosprávnými celky, kde vládne prostřednictvím volených zástupců lid. Dle zákona o obcích je nejvyšším orgánem samosprávy zastupitelstvo. Tedy volení zástupci občanů města. A tito zástupci ze svého středu zvolí jak radu města, tak i vedení města, tedy starostu a místostarosty. Ale všichni dohromady by měli pracovat pro blaho obce.

Obec, město, netvoří jen shluk baráků, ulic, parků, tvoří jej lidé, kteří v něm žijí. A právě pro ně, pro lidi z města a jejich prospěch, by mělo všemi silami usilovat zastupitelstvo i rada. Jedním z nástrojů informovanosti občanstva jsou tiskoviny vydávané radnicí, placené z veřejných prostředků, tudíž z kapes daňových poplatníků, přesněji řečeno z kapes obyvatel města. Obecně lze říci, že městské tiskoviny by měly být tiskovinami lidí z města pro lidi z města.

Skutečnost však u nás, kde si na demokracii jenom hrajeme a ve skutečnosti již téměř čtvrt století žijeme neustále v totalitě, kdy vládnoucí elita si může dělat, co chce a navíc naprosto beztrestně, je však naprosto opačná. Do městské tiskoviny nejenomže nemůže napsat svůj názor, návrh či stížnost jakýkoliv občan, který si ony tiskoviny vlastně sám platí, ale ani jakýkoliv, především opoziční, zastupitel. A to je onen diktát, který naprosto odmítám, a pro který nehodlám do městské tiskoviny jakkoliv přispívat.

V těchto dnech obdrželi všichni zastupitelé mail z redakce Městských listů, že mohou zasílat své příspěvky na redakcí položenou otázku, zda směnit či nesměnit pozemky pro Kaufland. O tématu psát nebudu, mé názory jsou dostatečně známy. Jde mi o toto: Jako zastupitel, ale především občan, bych se rád v městské tiskovině vyjadřoval k tomu, co uznám za vhodné já, nikoliv k tomu, co mi kdosi nadiktuje. Souhlasím s omezením příspěvků do tisícovky znaků, znám až příliš grafomanů, ale zásadně nesouhlasím, abych směl psát do tiskoviny, kterou si fakticky platím, jen tehdy, bude-li mi to milostivě dovoleno a nikoliv o tom, o čem bych psát chtěl, ale o tom, co mi bylo nařízeno.

Všichni vy, kdož čtete Městské listy, našli jste v nich někdy názor opozičního zastupitele? Našli jste v nich jakoukoliv kritiku? Odpověď znám, nenašli, neboť se tam vyskytovat prostě nesmí. Tato tiskovina je pouze pro oslavné tirády naší moudré a rozvážné rady a naprosto geniálního vedení města, které to, co udělá, moudře udělá. Tak to je! A proto se v Městských listech, pokud bude tato koalice u moci a pokud budou listy vedeny tímto způsobem, můj příspěvek nikdy neobjeví.

Vladimír Kapal

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.