Město očima nezávislého člověka

Proč se rozštěpila ČSSD?

20.10.2011 19:13

Každá strana zastoupená v brandýskoboleslavském zastupitelstvu je rozdělena do frakcí. V nejsilnější ODS jsou Vávrovci a Tluchořovci a antivávrovci, SNK se zcela jasně vyprofilovalo na samotného Procházku a proti němu se postavil Benda a především Peterová-Čierná, Kandidáti za VV, pravda, oba byli nezávislí a oba to předem deklarovali, se od této strany naprosto nekompromisně distancovali. V TOPce lze předpokládat, že i tam nějaká frakce vznikne, i když se zatím jasně nevymezil nikdo. Názorově se liší i členky KSČM, o čemž vypovídá jejich hlasování v zastupitelstvu. 

Nejhůře na tom je ČSSD. Ta se nakonec dokonce rozpadla na dvě organizace, protože podle mých informací, dne 18. října proběhla ustanovující schůze Javůrkovy frakce. Podívejme se na ČSSD blíže. 

Již před komunálními volbami, při kterých podruhé zvítězilo SNK a Procházka se stal na druhé volební období starostou, otřásl místní ČSSD skandál. Procházka tehdy dokonce pozval Novu a odboural tak totálně jednoho soupeře. Sociální demokracie tím ztratila jakýkoliv vliv na dění ve městě.

Pak přišel František Štecha, založil staroboleslavskou organizaci ČSSD a stal se předsedou místní organizace. To bylo před minulými volbami. Do zastupitelstva se dostal Bohumil Javůrek a Josef Dašek, který se však tenkrát mandátu vzdal a namísto něj se do zastupitelstva dostal právě předseda Štecha. A jal se striktně dodržovat program strany, i když podepsal koaliční smlouvu s ODS a tehdejšími zelenými. Aby si devítimandátová ODS udržela loajalitu koaličních partnerů, vytvořila se tři místa pro místostarosty. Do té doby jev nevídaný a neobvyklý. Vedle starosty Ondřeje Přenosila (ODS) se stal místostarostou Milan Vávra (ODS), Bohumil Javůrek (ČSSD) a Miroslav Šnaiberk (SZ)

Jako důvod, nemohl přece říci, že to je politicky motivovaná funkce, uvedl tehdy Přenosil, že místostarosta Šnaiberk bude mít na starosti evropské dotace, což byla, podle jeho tehdejších slov, práce na plný úvazek. Jenomže zhruba po roce a půl byli přijati dva zaměstnanci radnice, kteří se dotacemi profesně zabývali, a proto tehdy František Štecha vystoupil s požadavkem, aby zastupitelstvo zvážilo, zda potřebuje tři místostarosty, když každý z nich stojí rozpočet za rok téměř dva miliony korun.

Jenomže! Před tímto jeho nešťastným vystoupením se konaly krajské volby, které v celé republice vyhráli socialisté. Byla to drtivá porážka ODS, takže všechny městské organizace této strany dostaly příkaz, aby, pokud to jde, zrušily koaliční smlouvy s ČSSD. Svým požadavkem Štecha dal Přenosilovi do ruky ohromnou zbraň, do té doby více než loajální Javůrek musel být odejit. A to nedlouho předtím jel, coby představitel ODS, na studijní pobyt do Bruselu, kam své spolustraníky pozval evropský poslanec za ODS Hynek Fajmon. Tento fakt jsem si osobně prověřil.

Své odvolání Javůrek neunesl. Obvinil z něho předsedu místní organizace ČSSD Štechu, ovlivnil a přesvědčil tehdy většinu členů místní organizace a Štechovi se pomstil. Byl nejen zbaven předsednictví, ale dokonce ze strany vyloučen. On se totiž Javůrkovi vůbec nehodil. Dostal se s ním do rozporu při privatizaci bytů, protože socialisté měli v programu bod o nezbavování se městského majetku, který byl mohl přinášet do kasy zisky a Javůrek byl horlivým zastáncem prodeje bytů za směšně nízkou cenu. Později se ukázalo, že velké procento takto lacině získaných bytů sloužilo jako spekulace a byty byly prodávány za dvojnásobnou, ale i vyšší, částku.

Štecha byl tedy odvolán a předsedou se stal Josef Dašek. Člověk poctivý, čestný, ale ovlivnitelný. A Javůrek, starý praktik, vyškolený léty práce ve funkci vyšetřovatele u kriminálky, tohoto faktu náležitě využíval. De facto vládl místnímu ČSSD on. On to byl, kdo si udělal vazby na okrese i na kraji, on to byl, kdo se snažil protlačit se do parlamentu. Jenomže na kandidátce byl na naprosto nevolitelném místě.

A přišly komunální volby 2010. A vyjednávalo se. Hodně, často a dlouho. Rýsovala se tehdy poměrně stabilní koalice ODS, ČSSD a VV. Byly domluveny i funkce, samozřejmě bylo počítáno i s Javůrkem, právě na místo, ze kterého byl odejit, na místostarostu. A začalo se spekulovat. Javůrek se bránil koalici s VV, tehdy říkal, a já se to později dozvěděl, že ve vedení města a v koalici přece nemohou být dva policajti. Neměl na mysli sebe, coby bývalého vyšetřovatele, ale Standu Humla, nepodplatitelného politika a bývalého dopravního policistu a především „policajta“ Kapala. „Ten by všechno, pokud by byl v radě, zveřejňoval,“ tvrdil tehdy. Tuto informaci jsem také později obdržel od samotných členů ČSSD.

Vznikla tudíž koalice ODS, ČSSD a SNK. A Javůrek se vrátil do místostarostenského křesla. Velké zadostiučinění! Jenomže hned nastaly problémy. Místní organizace ČSSD se usnesla, že bude podporovat na místo vedoucí odboru životního prostředí Kateřinu Vaculovou. ODS však chtěla Ladislava Antoníčka, byl přece jejich krevní skupina. A Javůrek v naprostém rozporu s přáním mateřské strany hlasoval pro Antoníčka. Na následné schůzi na své spolupracovníky údajně řval, že si bude dělat to, co sám uzná za vhodné a v ČSSD vznikl rozkol. Stejně postupoval i s rozšířením těžby u jatek, je jeho příznivcem.

Pak rezignoval Vávra a nastaly tanečky o koalici. Bohumil Javůrek tehdy prohlásil, a to i mně osobně, že do koalice s TOP 09 nikdy nepůjde. Své předsevzetí beze zbytku splnil a získal si tím můj obdiv a úctu.

Do rady města se nechal zvolit Josef Dašek. A Javůrek začal uvažovat o založení vlastní organizace ČSSD. MO ČSSD Brandýs nad Labem – Stará Boleslav II. to nazvali. Proběhla, to už bylo počátkem října, schůzka, kde se obě strany dohodly, že se ČSSD štěpit nebude, ale že bude muset dojít k personálním změnám, zněl požadavek Javůrka. S tím lidé kolem Daška souhlasili a vypadalo to, že krize je zažehnána.

Jenomže v době této schůzky už byl pravděpodobně znám termín ustanovující schůze soc dem II, posvěcené okresem, kde má Javůrek velmi dobré známé. A tak se i stalo.

A závěrečné renomé? Javůrkovi se nelíbil předseda Štecha – byl odejit. Další předseda Dašek chtěl plnit přání členů strany a Javůrka neposlouchal – byla založena nová organizace. Jejím předsedou měl být údajně zvolen Veselý. Neznám ho. Ale vím ze zkušenosti, že jakmile i tento předseda nebude poslouchat Javůrka na slovo, bude odejit nebo se založí organizace číslo tři.

Je to škoda. Považoval jsem Bohumila Javůrka za velmi schopného a pracovitého místostarostu a bylo mi osobně líto, že byl odvolán. Ale způsob jeho jednání akceptovat nemohu a nechci. Vždyť i mě nikdy do očí neřekl co proti mně má, ale za zády se snažil maximálně škodit. Zřejmě si vůbec neuvědomoval, že mám ve městě tolik dobrých známých a přátel, že se jeho pletichy téměř okamžitě dozvím.

Pro lidi se sociálním cítěním je skutečnost, že se ČSSD ve městě spolu nedokáže domluvit a táhnout za jeden provaz, navíc rok před krajskými volbami, velmi smutná.

A dělá to jediný člověk.

 

 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.