Město očima nezávislého člověka

Proč skončila stará koalice?

11.09.2011 12:31

Na veřejném zastupitelstvu 5. září v brandýském zámku se občané města několikrát ptali starosty, jaké důvody vedly k pádu staré koalice a potřeby koalice nové. Starosta odpovídal velice neurčitě a obecně. Snad jako by ani nechtěl oficiálně sdělit, proč koalice nevydržela. Dovolím si tyto otázky tak trochu zodpovědět a vyjádřit svůj pohled na věc.

Stále více se v naší celostátní politice ukazuje, že TOP09 pomalu přebírá funkci pravicového lídra a ODS, která je zatížena svými skandály a aférami ztrácí dech. Politika v našem městě začala nabírat podobný kurs.  Už ve volbách před rokem TOP09 ubrala ODS velkou část z pravicového koláče. ODS si z toho nic nedělala a dohodla se s ČSSD a SNK na koalici. Idylka spokojeného koaličního vládnutí však netrvala ani 2 týdny. Spory odstartovalo velmi podivné výběrové řízení na pozici vedoucího životního prostředí, které vyhrál „kůň“ ODS, pan Antončík a přitom nesplňoval snad ani jeden požadavek tohoto výběrového řízení. Tehdejší čerstvý místostarosta Javůrek si tak hned v počátku svého působení tímto krokem spadajícím do jeho gesce vysloužil nedůvěru místní organizace ČSSD.  Tehdy se právě koaliční partneři za pana Javůrka postavili a prakticky ignorovali usnesení a názory místní ČSSD. To vyvolalo v členské základně pocit odevzdané kolaborace s ODS. Místní ČSSD se pak díky těmto událostem zcela názorově rozštěpila. Představitelé ODS si dál dělali co chtěli, nikoho se na nic neptali, nepřipustili jiný názor a nemohli prostě pochopit, že již nejsou v minulém volebním období, kdy stačilo bývalému místostarostovi Šnaiberkovi odhodit zbytky od stolu a jasnou většinou hlasů prosadit skoro vše co se zamane.  Tentokrát však voliči rozdali karty jinak a každý, kdo chtěl sestavit koalici, musel počítat nejméně se dvěma rovnocennými partnery a jejich názory. Dalším velkým testem pevnosti koalice bylo schvalování rozpočtu. Návrh rozpočtu byl před koaliční partnery prakticky hozen ze strany ODS, týden před hlasováním „jen tak mimochodem“, s tím, že se to prostě musí schválit. Tentokrát se k některým zastupitelům za ČSSD přidali i Nezávislí. Tahanice o rozpočet řešilo pak zastupitelstvo velice zdlouhavě a nadvakrát. Velikým problémem pro mne osobně se stalo bezdůvodné zvýšení vodného a stočného.  

Další události na sebe nenechaly dlouho čekat. Postupně vyplouvaly na povrch různé pro město nevýhodné práce a zakázky. U některých zakázek pak přibývaly předražené vícepráce. Vše v režii několika stále stejných firem, mezi nimiž vévodila firma Stavokomplet. Stále více začínalo být jasné, že za některé mírně řečeno „nestandardní události“ je zodpovědný místostarosta Vávra a jeho podřízení nohsledi na radnici. To také kritizovala stále větší část místní členské základny ODS, která tušila, že takhle to dál prostě nejde. Na povrch se dostaly dokonce zvěsti, že starosta Přenosil si chce ještě zachovat poslední zbytky slušnosti a Vávry se snaží nějakým způsobem zbavit. Místostarosta Vávra se svým přístupem se stal problémem nejen pro koaliční partnery, kteří už na některé skutky neměli žaludek, ale i pro opozici. Nezbývalo mu prakticky nic jiného než rezignovat, stejně by byl bez milosti a s velkou ostudou odvolán. A tímto krokem paradoxně porušila ODS jako první koaliční smlouvu. V koaliční smlouvě bylo jmenovitě uvedeno, že post místostarosty musí zastávat právě Vávra. Následovala neskutečná fraška na veřejném zasedání zastupitelstva ve Staré Boleslavi. Svou krizí si však prošli také Nezávislí, názorově se rozštěpili také. Posledním hřebíčkem do rakve koalice byla kauza pískovny „U jatek“, do které byla namočena část městské politické reprezentace. Nejednoty a rozhádanosti ČSSD a nejednoty SNK využila místní TOPka a pochroumané  ODSce nabídla stabilní koalici s podporou dvou individualistů. Pečlivě připravená výměna představitelů města měla velice hladký a bezproblémový průběh. O tom, jak může být politika krutá, se přesvědčila MUDr. Čierna – Peterová, na kterou nikdo během jejího působení ve funkci místostarostky nemohl říct křivé slovo. Byla novou koalicí také odvolána a je v mých očích jedinou osobou z odvolaných a odstoupivších místostarostů, které je opravdu škoda.

A teď se vracím na začátek článku. Zdejší TOP09 teď disponuje vzhledem ke svému zastoupení na radnici (dva místostarostové) velkou silou a má tak velmi výrazně nakročeno stát se v budoucnosti lídrem pravice i v našem městě. ODS už disponuje pouze jedním starostou. Co lze však čekat od podivné koalice ODS, TOP09, část ČSSD, část SNK? To se pokusím analyzovat v některém z dalších příspěvků.                                                                                        

 

Lukáš Peldřimovský

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.