Město očima nezávislého člověka

Radnice může být stejná, jaká byla před volbami

13.10.2014 11:22

V neděli jsem se zabýval spekulacemi, kdo s kým a jak na radnici, ale vycházel jsem ze zaběhlých zvyklostí, že vítězná strana sestavuje radnici. Jenomže ti z voličů, kteří nebyli spokojeni se složením a především fungováním radnice v minulém volebním období, mohou očekávat, že radnici a tudíž i město ovládnou titíž lidé, s jednou jedinou změnou. Prostě jednoho generála může vystřídat druhý. Upozorňuji, že se jedná o spekulace a hru s volebními čísly. U žádného jednání jsem nebyl a předpokládám, že ani nebudu, protože nás nikdo neosloví.

Jak bylo řečeno vítězi voleb se stalo sdružení Naše dvojměstí a získalo šest mandátů a úplně nejvyšší počet preferencí. Jenomže i přes toto vítězství se Naše dvojměstí úplně klidně ocitne, s ČSSD, v opozici. Počítejme. Druhé sdružení v pořadí Podpora občanů generála Picka získalo mandátů pět. Musíme si přitom uvědomit, že Vlastimil Picek byl ministrem obrany za vlády Petra Nečase, a ten byl odkud? Z ODS přece! Nevypovídá to o něčem? ODS získala tři mandáty, to máme dohromady osm, ale TOP 09 má dva mandáty, a to už máme deset jistých hlasů. A pojďme dál, z Nezávislých 2014, jinak to byli všechno bývalí odéesáci s výjimkou Daška, který byl nestraník, se do zastupitelstva dostala Ivana Osuská, celé čtyři minulé roky poctivě zvedala ruku s tehdejší koalicí, tedy s ODS a OP 09.  Že by náhle prozřela? Ani náhodou! A najednou tady máme jedenáct koaličních hlasů. Jenomže to je málo, co kdyby se někdo náhodou vzepřel? Žádný problém, v zastupitelstvu je přece zastupitelka za KSČM a bývalá předsedkyně kontrolního výboru a svou funkci zvládala na jedničku. Také vždy, v případech hlasování o důvěře, když bylo potřeba, koalici podržela. Takže se odhlasuje její vedení výboru, potvrdí členství v předsednictvu sdružení MAS, které je placenou funkcí a máme zde dvanáctý hlas. A můžeme jít ve spekulacích ještě dále, je zde jeden zastupitel za sportovce, tak se sportovcům slíbí nějaká dotace z již rozuteklého rozpočtu, a rázem máme koaličních hlasů třináct.

A co by následovalo? Vítěz voleb by byl eliminován, radnici by ovládli stejní lidé, jen by se mohl, a opět jenom spekuluji, co by mohlo nastat, starostou stát generál Picek a místostarosty opět staří známí, Přenosil a Nováková a máme na další čtyři roky vymalováno! Zase se budou i dobré návrhy opozice zametat pod stůl a opozice se jednoduše převálcuje.

A že by to právě takhle nemohlo být? Ale mohlo a osobně se domnívám, že to právě takhle  u nás ve městě dopadne. Pokud bych se mýlil, pak se velice rád omluvím. Oni totiž ti voliči, kteří chtěli změnu, zřejmě zapomněli, že pokud dají tolik hlasů Podpoře občanů, že tím zároveň podporují staré pořádky na radnici. Tak uvidíme.

Vladimír Kapal

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.