Město očima nezávislého člověka

Restaurace na zámku opět zkrachovala

21.10.2014 11:26

Po ukončení nájemního poměru s provozovatelem zámecké restaurace, který ji fakticky vybudoval, prosadila koalice ODS, TOP 09 a dva nezařazení radní, proti tvrdému odporu opozice, kdy padala i trestní oznámení, odkoupení vybavení kuchyně a restaurace za celkovou částku převyšující 5 miliónu korun.

Tehdy jsem na zasedání zastupitelstva tvrdil, že to jsou vyhozené peníze, neboť jsem přesvědčen, že zámecká restaurace nebude nikdy prosperovat. Tehdy mi tvrdě spílal zastupitel za TOP 09 Písačka.

Poté město delší dobu nemohlo sehnat zájemce o pronájem této zámecké restaurace, až se přihlásila společnost Rubikon spol. s r.o. zastoupená Jaroslavem Hyklem. Dne 21. 2. 2013 pak byla podepsána s touto společností nájemní smlouva na deset let, to je do data 28. 2. 2023. Pro rok 2014 bylo stanoveno nájemné ve výši 224.939 Kč včetně DPH. Kolik bylo stanoveno nájemné na rok předešlý, tedy 2013, známo není.

Dne 16. 9. 2014 podal Jaroslav Hykl ze společnosti Rubikon radě města žádost o ukončení nájemní smlouvy ke dni 31. 10. 2014. Tato výpověď z nájemní smlouvy, byť byla uzavřena na deset let, byla podle dalších bodů smlouvy zcela oprávněná, neboť jí odpovídal článek 8 smlouvy.

Radě města tak nezbylo nic jiného, nežli dne 8. 10. 2014 s ukončením nájemní smlouvy ke dni 31. 10. 2014 souhlasit. Dále rozhodla ponechat prostory zámecké restaurace ve správě odboru kultury a cestovního ruchu a zároveň se rada města rozhodla opět zveřejnit záměr na pronájem zámecké restaurace.

Jsem, stejně jako předtím, přesvědčen, že zámecká restaurace nikdy prosperovat nebude. Vede mne k tomu několik důvodů. Tím prvním je šíleně vysoká cena pronájmu, tím musejí být velmi vysoké i ceny v této restauraci, což je ve městě, kde je přerestauracováno, smrtící záležitost. Dalším, velice důležitým, aspektem je fakt, že se nedá až k restauraci zajet autem, ať se radní zeptají řetězců, zdali by šli do stavby obchodních center bez přilehlého parkoviště. A posledním aspektem mé skepse k rentabilitě zámecké restaurace je fakt, že na zámek nechodí příliš mnoho turistů. Na takovém Karlštejnu či Křivoklátu jsou po celý rok davy turistů, takže tam se restaurace vyplatí, i když už i tam je zákazníků méně, neboť i tam jsou ceny přemrštěné.

A tak jsem i nadále, a čím dál tím skálopevněji přesvědčen, že odkoupení vybavení kuchyně a restaurace na zámku městem byly peníze vyhozené do vzduchu. Tyto krásné prostory by mohly sloužit daleko lépe, například jako galerie, ale to by se nesmělo investovat dalších více než 12,5 miliónu do kočárovny.

Vladimír Kapal

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.