Město očima nezávislého člověka

Řidiči naprosto ignorují značky

30.07.2013 15:17

Tvrzení, že čeští řidiči jsou nejhorší v Evropě, bude pravděpodobně oprávněné. Na vině však nejsou jenom samotní řidiči, takový les dopravních značek podél našich silnic a ve městech je jich snad stokrát více, se snad jinde v Evropě neuvidí. A to namluvím například o Austrálii, kde všude platí pravidlo pravé ruky, tedy u nich levé ruky, že ano a jinak je tam dopravních značek jak šafránu.

U nás se dopravní značky umisťují nesystémově, chaoticky a mnohdy dokonce nesmyslně. Co si mají řidiči myslet například o omezující značce rychlosti na třicet kilometrů těsně za semaforem na Vrábí ve směru na náměstí, za níž je snad deset metrů a možná ještě méně, odbočka, která tuto značku ruší. Tedy, pokud ještě stále platí silniční zákon. Může se proto někdo divit, že řidiči tuto nesmyslnou značku ignorují?

Jenomže ono to má i druhou stránku. Tím, že naprostá většina značek je zbytečná a řidiči se naučili je nerespektovat, tam, kde značka smysl má a nerespektuje se, dochází často k nejvážnějším nehodám. A je zde ještě další aspekt. Ve městech, kde jsou umístěny značky omezující stání, se řidiči naučili je také nerespektovat a stojí si kde se jim zamane.

A to je přesně situace v brandýské Slepé ulici. Jelikož zde byla neudržitelná situace a vozidla stála naprosto všude, takže obyvatelé ulice nemohli ze svých domů nebo do nich ani vyjet ani zajet, přistoupilo město ke změně dopravního značení, tím pádem řešení. Došlo zde k umístění značky obytná zóna, kde platí některá omezení a dále zde byla vyznačena parkovací místa tak, aby parkující vozidla obyvatelům ulice nepřekážela. Toto dopravní opatření trvá přibližně měsíc.

Změnila se situace k lepšímu? Ani náhodou, nezměnilo se vůbec nic. Majitelé domů z této ulice proto poslali radě města dopis, ve kterém poukazují na fakt, že veškerá nová dopravní označení nejsou řidiči vůbec respektována. I nadále dochází k parkování na všech volných plochách, ať je tam vjezd do domu či není, a to i na místech, kde je parkování vyloženě zakázáno. Lidem v této ulici se tak nic nezměnilo, situace se nezlepšila.

Rada města proto pověřila dopravní komisi, aby celou situaci opětovně posoudila a případně navrhla vylepšení či změny. Zároveň doporučila městské policii, aby ihned zahájila častější kontroly v této lokalitě.

Domnívám se, že jak řešení dopravní situace ve Slepé ulici, tak i osazení dopravními značkami je dostatečné a příliš se administrativním opatřením zlepšit nedá. Vyřešil by to snad jen absolutní zákaz vjezdu do této ulice vyjma občanů s trvalým bydlištěm, ale to bych považoval za diskriminační vůči těm několika disciplinovaným řidičům, kteří zde parkují jen na vyhrazených místech.

Nedivím se ani těm nedisciplinovaným, různými opatřeními města, konkrétně rady města, v okolí náměstí ubylo několik desítek parkovacích míst, a ta, která zbyla, byla zpoplatněna. I proto řidiči hledají každé místo, kde by mohli zaparkovat a nemuseli platit.

Nezbývá, domnívám se, nic jiného, nežli aby se strážníci tomuto místu, ale i dalším a podobným ve městě, intenzivněji věnovali a dělali to, kvůli čemu před lety vůbec vznikli, totiž pomáhali slušným lidem proti těm neslušným, co nerespektují vůbec nic a chovají se, jako by jim město patřilo. Ono dostat dvakrát týdně pětistovku pokuty, by se asi nelíbilo vůbec nikomu a řidiči by se naučili, že dopravní značky, alespoň v tomto místě, se musejí respektovat. To by ale strážníci museli opravdu pracovat tak, jak od nich veřejnost, která je platí, očekává. Není to nic těžkého ani složitého.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.