Město očima nezávislého člověka

Rozpočet bude asi odsouhlasen

15.03.2012 13:23

Letošní rozpočet je, podle mého názoru, sestaven poměrně dobře. Pravda, je tam několik bodů, se kterými nebudu souhlasit, ale to jsou jenom maličkosti. Nicméně několik dalších bodů vzbudilo při pracovním zasedání zastupitelů pozornost. V prvé řadě se jednalo o nákup zařízení restaurace na zámku ve výši sedmi set tisíc korun. Nechápu proč by město mělo podnikateli, který si restauraci pronajal, platit za zařízení například kuchyně, byl to přece jeho podnikatelský záměr a nesl sebou všechna rizika, jako každý druhý. To, že se restaurace nestala vyhledávanou a hojně navštěvovanou přece nezavinilo město. 

Pravda, několik měsíců probíhala rekonstrukce příjezdové cesty k zámku, ale to již byla restaurace pro nezájem návštěvníků nějakou dobu uzavřena. Souvisí to i s využíváním celého zámku. Ten, byť je jediným císařským sídlem v republice, samozřejmě kromě pražského hradu, nikdy nebyl a zřejmě ani nebude tak navštěvován, jako například Karlštejn nebo Konopiště, kde jsou též restaurace, a to velmi drahé, ale které přece jenom návštěvníkům těchto lokalit nabízejí kvalitní občerstvení, takže žijí.  

Již před několika lety se tvořil plán na časté využívání zámku a jeho okolí, bohužel se tento záměr zredukoval na sice nádherné, ale přece jenom návštěvnicky střízlivé koncerty Kruhu přátel hudby, na předvánoční akce a na nějakou tu historickou bitvu. A to je málo. Proč se nemůže na nádvoří zámku konat od jara do podzimu každotýdenní kulturní akce? Proč se k zámku fakticky znemožnil příjezd? Stačí aby se na zámku konalo veřejné zasedání zastupitelů a lidé, zvláště pokud přijedou z Boleslavi, nemají kde zaparkovat. 

To je jenom několik malých příčin toho, proč nemohla restaurace na zámku prosperovat, nehledě k tomu, že pokud byla otevřena, ceny byly tak vysoké, že tam lidé na jídlo nechodili.

Restaurace na zámku byl klasický podnikatelský záměr, který nevyšel, tak proč by všichni lidé z města měli podnikateli platit za vybavení restaurace nebo kuchyně? Nebo bude chtít město provozovat restauraci samo? 

Pro tento bod rozpočtu ruku nezvednu.

 

Druhým bodem, který byl diskutován, bylo plánované odkoupení části pozemku s lesem v Houštce. Za 5.250 tisíc korun. Nikdo ale, alespoň při pracovním schůzce zastupitelů, nedokázal říci, o kolik hektarů se vlastně jedná. Padaly názory, že by se snad mělo jednat o hektary dva. Místostarosta Nekvasil slíbil, že zastupitelům výměru houšteckých pozemků zašle. Do současné doby jsem však tuto výměru neobdržel.

 

Město by pozemky v Houštce asi koupit mělo, ale mělo by se jednat o všechny pozemky a nikoliv jenom o malou část, navíc, když nikdo ze zastupitelů ani netuší, kde ony pozemky leží. Abychom nakonec nekoupili něco, co je někde na okraji areálu a pro jeho eventuelní využití v budoucnosti by ani nemělo cenu.

 

I cena se zdá vysoká. O tomto nákupu by asi zastupitelé měli diskutovat a hlavně, měli by dostat veškeré podklady. Jinak totiž budou kupovat zajíce v pytli. 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.