Miloš Zeman splnil co sliboval voličům a všechny politické strany mohly předpokládat jak bude jednat. Vládu Miroslavy Němcové, tedy nečasovu bez Nečase nemohl akceptovat. Na předčasné volby nemá prezident podle Ústavy páku a požadovat je po něm nemůžeme. Vyhlášené jmenování vlády úřednické či vlády odborníků je tedy korektní. Prezidentský způsob odstavení zprofanované vlády je legitimní. Pochybujete někdo po všech proběhlých skandálech - Drábek se Šiškou, Parkanová a Casa, Promopro a Vondra a konečně vrchol Nečas a tři mušketýři s Nagyovou? ODS nemá dnes v tyto dny a hodiny morální právo nárokovat předsedu vlády. Je třeba zatřást s mnoha lidmi, aby se probudili.  

Reakce koalice se dala také předvídat. Zájem na předčasných volbách nemá určitě ODS, faktický předseda TOP 09 Kalousek se bojí 2 měsíců bez imunity, protože to byl on kdo se spolupodílel na dealu s udržením vlády s partou kolem Tluchoře. O LIDEM nemá smysl spekulovat. Jsme tedy v patu a tak budeme jen počítat měsíce a absolvovat 3 pokusy o sestavení vlády. Když na každý z nich padnou 3 měsíce jsme v horkém předvolebním roce 2014 a předčasné volby nebudou mít smysl. Sice se do vlády na posledních pár měsíců možná vrátí stejní holubi, ale moc škody už nebudou moct napáchat. A třeba se podaří i mnohé zachránit.

Stále si myslím, že daleko čistším řešením jsou předčasné volby, pro které jsem připraven hlasovat o rozpuštění Sněmovny. Osobní zájem (i rodinný jsem-li živitelem) jde stranou před zájmem země. S ohledem na výše uvedené je tento konec krize velmi nepravděpodobný.

Levicového prezidenta si za jeho kroky nesmírně vážím. Je to i můj prezident, kterého jsme všichni volili. Byla by však nesmírná chyba zneužít této situace a jmenovat vládu jedné strany, v tomto případě SPOZ. Pokud k tomu dojde, převáží kritika nad pozitivem této vlády. Marná bude všechna opoziční práce posledních let. Smete ji pár měsíců a levice díky tomu může opět prohrát volby. Budu tedy novému premiérovi držet palce při personálním obsazování ministerstev.

I z výše uvedeného důvodu je naprosto správné rozhodnutí ČSSD se vlády neúčastnit. Legitimní může nyní být pouze a jenom vláda nestraníků.

Stanislav Huml