Město očima nezávislého člověka

Seznam vydírá majitele e-shopů

07.04.2012 17:16

V současné době jde o peníze vždy až v první řadě. Po masivním rozšíření elektronických obchodů, v době, kdy se spotřebitelé naučili je využívat, se ty nejlepší, nejspolehlivější a nejférovější z nich, začaly objevovat ve vyhledávači seznamu na prvních stránkách a čelních místech. 

O jejich umístění na čelních místech nerozhodovali administrátoři ani cenzoři, ale množství čtenářů, kteří si ten který e-shop otevřeli. A protože je nabíledni, že člověk je pohodlný a jen málokdo hledá v množství e-shopů i na dalších stránkách nežli na té první, ten, kdo se na těchto předních místech nacházel, měl i nejvíce objednávek. Bylo to spravedlivé, logické a záleželo jen na umění obchodníků zaujmout potencionálního zákazníka. 

Bylo tomu tak i v případě e-shopu s vynikajícími, čistě přírodními a zároveň velmi účinnými výrobky firmy Karel Hadek, které se v běžném prodeji v kamenných obchodech neobjevoval.

Jeden z nejvýznamnějších elektronických obchodů, ale také jeden z nejfundovanějších byl, a je, pod obchodním názvem Kosmetika chytře. Pro ty, kdož by se chtěli sami přesvědčit, najdou tento obchod pod adresou www.kosmetikachytre.cz

Úspěch obchodu nebyl jenom zásluhou vynikajících výrobků firem Aromaterapie Karel Hadek, Originál Atok, Nobilis Tilia a skvělé dekorativní kosmetiky Artdeco, ale tím, že obchod vlastní velmi zkušená a renomovaná kosmetička Soňa Zikmundová, která na svých stránkách poskytuje zájemcům a především zájemkyním zcela bezplatnou kosmetickou poradnu. Však za třicet let praxe má z čeho rozdávat. 

Jenomže se Seznamu zřejmě zachtělo ještě více vydělávat a s největší pravděpodobností se spojil s několika dalšími firmami, které začaly nabízet majitelům špičkových e-shopů optimalizace jejich stránek a další různá technická vylepšení. 

Ten z majitelů e-shopů, který nabídky těchto pofiderních firem neakceptoval, byl Seznamem bez jakékoliv příčiny přesunut na nehledatelná místa, třeba až na čtvrtou, pátou stránku.

Nejzajímavější na tom je, že se tak stalo jen čtyři dny poté, co byly odmítnuty tři takovéto firmy, které psaly SMS, maily a dokonce volaly. Evidentní trest Seznamu za to, že majitelka Kosmetiky chytře nevyplázla firmám naprosto zbytečně po pěti tisících korunách. 

A proč by to také dělala? Ve firmě pracuje odborník IT, který si se všemi záludnostmi dokáže poradit, takže by těmto podezřelým firmám možná mohl o problematice i přednášet. 

A tak se stalo, že naprosto neznámá firma, která nabízí jenom zlomek toho, co Kosmetika chytře, je náhle ze sedmé stránky vyhledávače na jednom z čelných míst. Inu, majitelka zřejmě zaplatila. 

Ze strany Seznamu to není nic jiného nežli sprosté vydírání. Jako by majitelům e-shopů říkal: „Nezaplatíte? Nebudete prodávat!“ 

„Během let poctivé a velmi náročné práce jsem se na Seznamu vypracovala na jedno z čelných míst. Samozřejmě, nebylo to zadarmo, stálo mne to mnoho času, práce a úsilí. Jsem zásadový člověk, nikdy jsem nikoho nepodvedla, nikdy jsem nikomu neuškodila, ale také naprosto odmítám nechat se kýmkoli a čímkoli vydírat. Praktiky Seznamu, které nyní zavedl, jsou tím nejsprostším způsobem, jak si ještě více vydělat. Jsem však rozhodnuta vyděračům neustoupit a nehodlám jim nic platit. Doufám, že velké množství mých pravidelných zákaznic si můj e-shop najde i na následujících stránkách Seznamu a zůstanou mi věrné.

Jak jsem zjistila, tento problém nepostihl jenom mne, ale i celou řadu dalších e-shopů, jejichž majitelé se také nehodlali s vydíráním smířit. Pokud bude Seznam v této praktice pokračovat, jenom mne to utvrdí v názoru, že se v Česku vůbec nejedná o svobodnou a volnou soutěž podnikatelů, ale že zde vládne klientelismus, vyděračství a korupce. A je mi z toho smutno,“ říká Soňa Zikmundová.

Ještě, že má Soňa Zikmundová i jinou radost nežli podnikání, které ji až do této doby po celá léta bavilo. Tou radostí je pěstování orchidejí. A že se jí daří, dokazuje i tato fotografie.   

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.