Město očima nezávislého člověka

Staneme se přístavním městem

01.05.2012 13:21

V Nymburku proběhlo 21. března jednání představitelů měst Nymburku, Brandýsa nad Labem – Staré Boleslavi, Čelákovic, Lysé nad Labem, Poděbrad a velkého Oseku se zástupci Ředitelství vodních cest ČR. 

Na tomto setkání se představitelé jmenovaných měst dohodli na tom, že ve spolupráci s Ředitelstvím vodních cest ČR podpoří budování veřejných přístavišť ve svých městech pro lodní dopravu. V letech 2013 až 2015 hodlá Ředitelství vodních cest ČR vybudovat řadu veřejných přístavů na své náklady a obce k nim vybudují přístupové komunikace na jejich náklady. 

O tomto záměru informoval radu města místostarosta Jiří Nekvasil a radní doporučí zastupitelstvu schválit připojení se k tomuto projektu, který je podrobně popsán v Memorandu o spolupráci při budování veřejných přístavů na Labi, a to hned při příštím veřejném zasedání zastupitelstva. 

Pokud zastupitelé tento projekt schválí, bude to znamenat další neplánované výdaje z městské kasy na vybudování komunikace vedoucí k budoucímu přístavu, a to v době, kdy na řadu městských ulic a komunikací, které jsou v katastrofálním stavu, nejsou finanční prostředky. 

Zatímco v řadě ulic, kde lidé ještě ani dnes, počátkem třetího tisíciletí, nemají vybudovanou kanalizaci a povrch ulic tvoří pouze udusaná hlína, budeme s největší pravděpodobností budovat přístupovou komunikaci k veřejnému přístavu. 

Pro osvěžení paměti uvádím, že již v minulých letech byla snaha o provoz výletní turistické lodě Malše po Labi, ale i přes masivní reklamu v tehdejším tisku se pro nezájem občanů její provoz zastavil. 

Stát, protože Ředitelství vodních cest ČR je státní organizací hospodařící se státními penězi, snižuje kupní sílu obyvatel raketovým tempem, aby se ušetřilo, na straně druhé bude za ohromné částky budovat veřejné přístavy pro lodní dopravu. Domnívám se, že při stále hubnoucích peněženkách lidí bude budování přístavů opět jedna z možností, jak si některé ze soukromých firem lehce přijdou k penězům a přístavy nakonec s největší pravděpodobností budou jenom dalším mementem mrhání státními prostředky, protože lidé na cestování lodí mít prostě nebudou. 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.