Město očima nezávislého člověka

Staroboleslaváky město opět hodilo k ledu

06.05.2014 10:12

Rada města, na svém posledním zveřejněném zasedání, na návrh starosty města, stanovila datum a místo konání dalšího veřejného zasedání zastupitelstva. Bude se konat v pondělí 19. května od 17 hodin v kapli brandýského zámku. Na rozdíl od programu minulého mimořádného zasedání, tentokrát rada města zařadila hned na začátek jednání zastupitelů i diskuzi s občany.

Na programu bude několik důležitých bodů. V první řadě to bude projednání návrhu a schválení plánovací smlouvy mezi městem a investorem výstavby krabicoizního Kauflandu a zároveň schválení práva investora stavbu provést. Jak je znám postoj dvanáctičlenné koalice, která válcuje i velice rozumné návrhy opozice jak na běžícím pásu, budou obě tyto smlouvy schváleny.

Jen pro připomenutí, je tomu již pět let, kdy na veřejném zasedání zastupitelstva ve Staré Boleslavi prohlásil starosta Přenosil, že dokud on bude starostou, Kaufland ve městě nevyroste. Bylo to ještě v bývalém kině. Toto jeho prohlášení by se jistě dalo nalézt v archivovaných zápisech. A jsou to pouhé tři roky, kdy místostarostka Nováková na setkání s občany na zámku prohlásila, to bylo tehdy, když se začal projednávat návrh investora na směnu pozemků s městem a zabrání pětadvaceti zahrádek, že jak ona, tak ostatní zastupitelé z její strany (TOP 09), budou hlasovat proti směně. Podařilo se, díky odporu některých obyvatel sídliště v Zahradnické ulici, zamezit výstavbu Kauflandu na pozemcích investora, a proto se koalice rozhodla, aby investorovi vyšla vstříc, že raději obětuje starousedlíky a jejich zahrádky. A oba jmenovaní náhle hlasovali přesně opačně, než kdysi deklarovali. Ano, i tak lze dělat politiku.

Na zasedání se bude schvalovat i rozdělení dotací Ministerstva kultury a podílu města na obnovu a opravy městských památek v obou částech města. Není zatím známo, zdali se budou jednotlivé památky vyjmenovávat ani o jaké částky se bude jednat či zdali zastupitelé pouze stanoví poměr obou částí města. Byť je Stará Boleslav daleko více historická nežli Brandýs, zatím se vždy do památek investovalo podle klíče 60 % pro Brandýs a zbytek pro Boleslav. Navíc se vždy jednalo a naprostou většinu církevních staveb, v těchto případech šlo o katolickou církev, což v souvislosti s ohromným množstvím peněz, které minulá vláda převážně katolické církvi věnovala, na úkor budoucnosti národa, je paradox. Město a stát dává tam, kde je nejvíce peněz ve státě.

Dalším a posledním důležitým bodem jednání zastupitelů bude schvalování nové Obecně závazné vyhlášky o poplatku za popelnice. Jak je v tomto státě a městě zvykem, lze očekávat, že se poplatky pro příští rok za popelnice opět zvýší. Budu opět, jako vždy, kdy se jedná o okrádání občanů, hlasovat proti, ale bude to platné jak mrtvému zimník, koalice opozici opět převálcuje, navíc, když s téměř jistotou očekávám, že zdražení popelnic lidem podpoří i obě členky KSČM v zastupitelstvu.

Na závěr bych rád připomenul, že stále platí a nikdy nebyla zrušena dohoda někdejšího zastupitelstva, že se vždy dvě zasedání zastupitelstva budou konat v Brandýse a každé třetí pak ve Staré Boleslavi. To aby podle počtu obyvatel jednotlivých částí města byla zachována spravedlnost. Posledním veřejným zasedáním zastupitelstva, konaném ve Staré Boleslavi, bylo ono památné, při kterém natáčela ČT, a to se konalo dne 18. 12. 2013. Od té doby se konala další čtyři zasedání, a toto bude již páté, které se bude konat v Brandýse. Tak kde je tvrzení starosty Přenosila, že město vnímá jako jeden celek a nikoliv jako města dvě? Jako obvykle jsou občané Staré Boleslavi občany druhé kategorie a Boleslav ve srovnání s Brandýsem pouhou Popelkou.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.