Město očima nezávislého člověka

Stát sleduje nejen občany, ale i radnice

07.10.2013 18:42

Fakt, že stát sleduje všechny telefonní hovory, SMS,MMS, maily a veškeré sociální sítě, je všeobecně znám. Méně znám už je fakt, že po území republiky projíždí neustále několik osobních aut napěchovaných nejmodernější, nejvýkonnější, ale také nejdražší elektronikou, která podle vybraných slov a symbolů vyhodnocuje všechny hovory a veškerou komunikaci mezi lidmi.

Jakmile se objeví někde, a je naprosto jedno kde, neboť se sledují všechny informační kanály, slovo nebo symbol, který je uveden v seznamu, například bomba, atentát či další celá řada vybraných slov, automat hovor zaznamená a armáda specialistů pak vyhodnocuje, zdali se jedná o ohrožení bezpečnosti státu nebo jeho představitelů. Říká se tomu boj proti terorismu.

Zároveň tím však existuje možnost, byť ji policie vehementně popírá, že se službu konající policisté mohou bavit odposlouchání soukromých hovorů, a to i těch nejintimnějších. Dosti úděsný fakt, že? Ale tak to dnes po celém světě prostě je.

Ale ani to není všechno. Rada města nyní schválila dokumentaci Informačního systému veřejné správy, ISVS, vypracované na základě zákona číslo 365/2000 Sb. o informačních systémech veřejné správy. Schválit tuto dokumentaci rada města prostě musela, tento zákon jí ani jinou možnost nedával. Tato dokumentace se vztahuje na všechny informace a informační systémy spravované městem.

Účelem této dokumentace je naplnit požadavky uvedeného zákona a po jejím schválení radou města bude dokumentace předložena k atestaci příslušnému akreditačnímu orgánu státu. Tím se stát dostane bez jakýchkoliv problémů do veškeré informační sítě města a obcí a může je tak kontrolovat.

Uvedená dokumentace na základě schváleného usnesení rady města ze dne 29.5.2013 byla zpracovaná Janem Radou. Zápis už neuvádí, kolik za tuto práci dostal zaplaceno.

Za dob totality jsme běžně říkávali, že stát je nepřítelem obyvatel, ve světle těchto faktů, ale i mnoha dalších, se ukazuje, že po krátkém období jakési svobody se šrouby opět utáhly a současný stát je vůči svým obyvatelům snad ještě horší.

Ještě před čtyřiadvaceti lety jsme si vůbec ani nedokázali představit, že by bychom byli na ulicích, náměstích a mnohde jinde neustále šmírováni kamerami. Bylo pro nás nepředstavitelné, že by kamery mohly nahlížet i do bytů včetně ložnic a koupelen. S praxe vím, že se strážníci při nočních službách tímto šmírováním bavili. Dnes jsme si už na všudypřítomné kamery zvykli a nevadí nám.

Stejně tak nám nevadí, že jsou odposlouchány naše telefonní hovory, čteny maily a obávám se, že se blíži praxe, jak už se v tisku objevily náznaky, kdy pod záminkou boje proti terorismu budeme všichni už při narození očipováni a celoživotně státem šmírováni. Zatím jsou to jen první, zkušebně vypouštěné, vlaštovky, ale tak to před lety bylo i s kamerami.

Vskutku svobodný svět, George Orwell ve svém románu 1984 viděl vývoj světa naprosto přesně. Ke škodě nás všech.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.