Město očima nezávislého člověka

Stavební úřad zřídil Vyvlastňovací úřad

15.10.2013 15:28

V rámci stavebního úřadu brandýské radnice, ve správním obvodu příslušným pod stavební úřad, bude od nynějška působit i Vyvlastňovací úřad. Bude se zabývat, jak vyplývá už z jeho názvu, vyvlastňováním nemovitostí občanů.

Úřad vznikl na základě zákona, jenž byl přijat na návrh Nečasova kabinetu tehdejší koalicí. Důvodem vzniku nejen zákona, ale i vyvlastňovacích úřadů na radnicích pověřených měst – malých okresů, byly dlouholeté tahanice s farmářkou, jejíž pozemky ležely na plánované trase výstavby dálnice a těmito tahanicemi se výstavba dálnice velice prodloužila.

Farmářka se přitom chovala naprosto standardním způsobem, nechtěla bez náhrady prodat úrodnou půdu za zlomek její skutečné ceny, kterou nabízel stát. Chovala se jenom tržně. Navíc chtěla provést namísto nevýhodného prodeje výměnu jejich pozemků za jiné. To se zase nelíbilo státu. A tak vznikl zákon a dnes máme vyvlastňovací úřady. Jako za totality, i tehdy platil zákon o nuceném vykupování nemovitostí v zájmu veřejného prospěchu, a to za směšné ceny. A máme to tady zase.

Vyvlastňovací úřad se však bude muset zapojit do radničního informačního systému (IS), který je podmíněn licencemi vlastníka IS. Proto rada města projednala a odsouhlasila návrh na rozšíření licencování IS v rámci celé radnice. Navýšení počtu licencí je ovlivněno počtem zaměstnanců stavebního úřadu, kteří budou v systému pracovat, takže je potřeba počet licencí právě o ně navýšit. Další jeden kus licence bude muset být zakoupen i pro vyvlastňovací úřad.

Firma Vera s.r.o. z Prahy, která IS městu poskytuje, souhlasila se slevou ve výši 20 % z původní ceny licencí, což znamená, že město bude nyní hradit za licence IS namísto původních 38.899 Kč za rok, cenu ve výši 42.104 Kč za rok, a to i se započítanou slevou.

Smlouva o rozšíření počtu licencí na IS by měla být podepsána nejpozději do 30. 10. a bude platná od 1.1.2014.

Tím, že vyvlastňovací úřad vůbec vznikl, se opět občané nejen města, ale celého správního regionu města, dostanou do situace, že při výstavbě veřejně prospěšných staveb vedoucích přes jejich pozemky, již nebudou moci svůj majetek prodat za tržní, tedy pro ně výhodnou, cenu, ale za směšný pakatel, který dle tabulek určí vyvlastňovací úřad.

I z tohoto zákona a vzniku úřadu je patrné, jak se pomalu vracíme do doby před listopadem 89 a státní šrouby se  pro občany republiky opět přitahují.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.