Město očima nezávislého člověka

Stojím na straně spravedlnosti

29.10.2013 12:36

Haškův puč, bohužel podpořený a iniciovaný prezidentem Zemanem, zvedl hladinu adrenalinu všech lidí, kteří mají v sobě zakotven smysl pro spravedlnost, pravdu a čest. Na Sobotkovu podporu se konal velice rychle svolaný mítink u Pražského hradu a stejnou rychlostí se komentáři i postoji lidí naplnily i sociální internetové sítě.

V naprosté většině internetových diskuzí lidé podpořili předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku a není jistě bez zajímavosti, že tak učinili i ortodoxní voliči pravice. Všichni cítí, že jsme se stali svědky pokusu o změnu zaběhlých demokratických pravidel a snahy prezidenta Zemana ovládnout přes pučisty sněmovnu a tím pádem i stát.

Naprosto odmítám podobné konání, byť se jedná o prezidenta, kterého jsem volil, protože se domnívám, a nejen já, ale i tisíce dalších lidí ve státě, že se jedná o pokus zvrátit výsledky demokratických voleb a o pokus prezidenta o přechod ze zastupitelského státního systému na systém prezidentský. Tomu odporuje nejen česká dlouholetá tradice, ale i Ústava ČR.

Je to o to horší, že se k tomuto kroku, a nebojím se říci, že se jednalo o pokus o nezákonný, propůjčila strana, která má ve svém názvu slova jako sociální a demokracie. Tento puč není ani sociální ani demokratický a hodil by se spíše do středoamerických zemí nežli do země ve středu Evropy. Je to o to horší, že tento zavrženíhodný čin provedli členové stejné strany, ve které jsem i já.

Doufám a pevně věřím, že na urychleně svolaném sjezdu ČSSD, se potvrdí předsednictví Bohuslava Sobotky a že tento puč Sobotka ustojí. V opačném případě, kdyby sjezd Sobotku odvolal a posadil na předsednictvo strany hlavního protagonistu puče Haška, v této straně by už pro mne místo nebylo. Nemohl bych hájit podrazáky a zrádce, kteří se zpronevěřili všemu, co ještě před několika dny v médiích tvrdili. Vývoj posledních dnů je pro mne obrovským zklamáním, nikdy bych nečekal, že k něčemu podobnému v ČSSD vůbec může dojít.

Dalším velkým zklamáním je pro mne prezident Zeman. Když jsem ho volil, věděl jsem, že není mým kandidátem na prezidenta bez připomínek, jako další tisíce lidí jsem volil nikoliv pro něj, ale proti někomu, v tomto případě jsem Zemana volil proti Schwarzenbergovi.

Pokud však Zeman dostojí svým proklamacím a v případě, že Sobotka mandát předsedy strany obhájí a Zeman jej přesto nebude jmenovat premiérem, zradí vše, co před druhým kolem prezidentských voleb, během něj a po svém zvolení, říkal. Tedy, že chce být prezidentem pro všechny a že bude prezidentem, který spíše spojuje nežli rozděluje. Teď, jak se ukázalo, stranu a lid v zemi rozdělil. Takže nám lhal.

V případě, že by nedokázal svou nenávist vůči Sobotkovi za jeho odmítnutí při prezidentské volbě v roce 2008, ale i kvůli jeho chladné podpoře ve volbě prezidenta letos, překonat a premiérem nejmenovat, ztratí i ty dosavadní zbytky úcty, kterou k němu ještě chovám. Bude to on, co by vehnal národ do brzkých předčasných voleb, bude to prezident, který by přispěl k ještě větší destabilizaci politického prostředí u nás a byl by to právě prezident, který by lidu této země uškodil. Bohužel se prezident nedá odvolat.

Zároveň se přimlouvám, a budu tento názor všemi silami prosazovat, aby všichni ti, kdož sociálně demokratické ideály zradili výměnou za lukrativní posty, byli sjezdem z ČSSD vyloučeni. Zrada se má přece trestat.

Přeji všem účastníkům sjezdu, aby rozhodovali spravedlivě a čestně. Přeji prezidentu Zemanovi, aby se konečně povznesl nad svou nenávist a přeji nám všem, aby už konečně zavládl v zemi klid k práci a k životu.

Vladimír Kapal   

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.