Město očima nezávislého člověka

Straroboleslavští indiáni

20.01.2012 12:42

Jako v rezervaci si zřejmě připadal jeden Staroboleslavák, který velmi emotivně vystoupil na veřejném zasedání zastupitelstva města. Byl nespokojený se současnou situací ve staroboleslavské části města. Doslova prohlásil Starou Boleslav za „rezervaci“ a apeloval na zastupitele, aby s tím něco dělali. Bohužel pán neměl na mysli památkovou rezervaci, ale rezervaci pro indiány. Staroboleslaváci, kteří byli v publiku, dali také najevo svůj souhlas s tímto názorem.

Proč si připadat ve Staré Boleslavi jako v rezervaci? Důležitá je zejména dlouhodobá absence mostů. To je věc, která staroboleslavské občany trápí nejvíce. Pod různými záminkami a vytáčkami se stavba neúměrně prodlužovala. Město svádělo průtahy jak na Otmara Průšu a jeho petici za zachování nýtového mostu, i na zbytky renesančního mostu nebo na počasí nevhodné pro výstavbu. To samé dělal i kraj. Neoficiálním důvodem dlouhého trvání stavby však asi pravděpodobně byly prostě pouze finance. Co však selhalo dokonale, byla komunikace představitelů města s krajem. Bývalí a někteří současní představitelé města ke komunikaci s krajem přistupovali prostě laxně a pasivně. Těch pár rutinních dopisů ležících na městském úřadě rozhodně žádná komunikace a řešení problémů není a nebyla. Doufejme, že se tedy nové mosty tento rok otevřou, někdo slavnostně přestřihne pásku a most přes Labe bude sloužit dlouhá léta. Bohužel téměř jistě i pro nákladní dopravu do 12t.

Vzhledem k tomu, že jsme dokonale odříznuti od „civilizovanějšího“ Brandýsa, jsme nuceni, pokud nechceme jezdit autem do vzdálených končin, nakupovat v „supermarketu hrůzy“ jménem NORMA.  Komu se to nelíbí, může nakupovat v samoobsluze u Trusků, která není o nic lepší – jen NORMU převyšuje cenami. Komu se nelíbí ani to, tak může podporovat šedou ekonomiku a naše vietnamské spoluobčany v nějaké z večerek. Město se snažilo nějaký řetězec přilákat. Řetězce odpověděly něco ve smyslu, že Stará Boleslav je „město důchodců“ a že zde nemají zájem cokoli provozovat.

Další zajímavou věcí jsou otvírací hodiny staroboleslavské pošty. „Civilizovanější“ pošta v Brandýse se již moderní době přiblížila a má otevírací hodiny 8-18 hod. U nás ve Staré Boleslavi však civilizovaný pracující člověk nemá šanci se na poštu dostat. Otvírací doba 8.30-11 a 13-17 hod. hovoří za vše. Znám vesnické pošty, kde je otvírací doba daleko příznivější.

Poslední věcí, kterou zmíním je doprava. Některými ulicemi připomínající cesty jak ze středověku i bez kanalizace, se zabývat nebudu – to je i v Brandýse. Nicméně proč musejí Staroboleslaváci platit za autobus při jízdě do Prahy mnohem více než občané Brandýsa? Jsme přeci jedno město. Nebo snad ne? Kdysi tomu tak přece nebylo. Toto zvýšené jízdné se zavedlo díky jedné uzavírce mostů. Tenkrát ten argument byl opodstatněný, objížďka je přece jen dlouhá. Jenomže po opětovném zprovoznění mostů ROPID rozhodl odsunout Starou Boleslav do vyššího tarifního pásma. Město tenkrát vůbec nic neudělalo. Ignorovalo dokonce i oficielní dotazy občanů k tomuto problému. Jsme tak doslova raritou – jedno město – více pásem. Toto by žádná obec bez boje nedopustila. A nikde to tak snad ani není. Bohužel je Stará Boleslav brána stále více jako jakási vesnice na konci Brandýsa. A takto to dopadá. A tak pojmy jako „rezervace“ nebo „město důchodců“ začínají být u nás ve městě stále více slyšet.

Kdyby naši městští představitelé, řešili tyto drobné problémy se stejným elánem jako je rozplétání a vysvětlování různých šibalských kauz či stavba a povolování nejrůznějších „vopičáren“, žilo by se tu blaze. Dovolím si říci, že nevyužitých městských úředníků, kteří by maličkostmi mohli prospět městu, je více než dost – tam potenciál určitě je. Bohužel praxe je taková, že kdejaký megalomanský, zbytečný a hlavně předražený projekt, na kterém se dá pořádně „vydělat“, má přednost před řešením drobných věcí a problémů občanů. Tam se totiž „vydělat“ nedá a ještě je s tím stejně práce. Tak proč by to vlastně někdo dělal.

Lukáš Peldřimovský

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.