Město očima nezávislého člověka

Svoboda slova v podání městské rady

12.06.2012 18:55

Dnes se mi objevil mail od redaktorky Městských listů, ve kterém zastupitelům připomínala, že skončila lhůta k posílání článků zastupitelů do městských listů pouze na téma Trhy na náměstí a že je mají urychleně poslat.

Vážená rado města a redakce Městských listů, děkuji vám všem ze srdce, že jste mi dovolili, coby zvolenému zástupci občanů v demokratických volbách, že se mohu svobodně vyjádřit na stránkách i mnou hrazené tiskoviny. Jenom však o trzích na náměstí, o ničem jiném psát do tiskoviny, kterou platí daňoví poplatníci a zdarma je dostávají do rodin, nesmím. Tedy zdarma, ono to zadarmo není, radnice je platí z daní nás všech i poštovné.

Vážená rado města, vážená redakce, dovoluji si vám navrhnout i další témata, o kterých by zastupitelé mohli svobodně do městských listů napsat. Což takhle články o nejkrásnější zahrádce nebo nejkrásnějším stromu ve městě? O tom by se přece zastupitelé také mohli rozepsat, ne? A nebo další téma, které by zastupitelé mohli s plnou odpovědností uchopit, například esej o nejkrásnějším miminku nebo o pěstování jahod.

A teď vážně. Svolení rady města, aby zastupitelé mohli do Městských listů přispívat jenom o tom jednom určitém tématu a do jediného vydání, svědčí o demokratičnosti radních a vůbec celé koalice. Svoboda slova, názorů, vyznání a sexuální orientace jim asi nic neříkají. Výzva ke psaní článků včetně loga strany nebo hnutí na téma trhy na náměstí považuji za výsměch, za plivnutí všem opozičním zastupitelům do tváře s arogancí diktátora.

Městské listy jsou tiskovinou hrazenou z daní, a to jak těch lidí, kteří volili koaliční strany, ale i lidí, kteří volili opozici. A oba tábory platí stejnou měrou. Kdyby v Brandýse a Boleslavi vládla opravdu demokracie, mohl by do Městských listů psát každý zastupitel a tom, o čem by sám uznal za vhodné. Nejenom oslavné články jako tomu je po řadu let, ale i ty kritické a odsuzující. A nejen to, měli by tam mít možnost přispívat i občané městy, nakonec to jsou přece oni, kdo si je platí.

V dobách po volbách a při domlouvání koalicí, jsem o žádnou funkci nestál, stejně jako teď. Chtěl jsem však být v redakční radě s platným hlasem, abych mohl prosazovat svobodu tisku a slova i v Městských listech. Padni komu padni, stejně pro koalici, stejně pro opozici, ale stejně i pro občany. Navrhoval jsem jediné omezení, a to omezený rozsah úhozů a zase pro každého a pro všechny.

Samozřejmě jsem neuspěl, naše radnice je mezi občany asi stejně oblíbená, jako naše vláda, a tak by se mohlo stát, že by převažovaly kritické články. A tak se to zakázalo. A tak se stalo, že vznikly tyto noviny.

Naprosto každý mi může poslat článek v rozsahu jedné stránky počítačového editoru a bude zveřejněn. Každý může svobodně v diskuzi projevit svůj názor a nevadí mi ani to, že mi někteří diskutéři nadávají. Mají na to právo, jsem totiž, na rozdíl od radnice, člověk vyznávající maximální svobodu slova. Jenom na příspěvky nereaguji, a to je zase moje svobodné rozhodnutí a právo. Ale nikdy bych se nesnížil, a také jsem to nikdy neudělal, abych něco smazal.

Milostivé dovolení rady města, že mohu něco do Městských listů poslat, nevyužiji. Mám svou hrdost a pro kost hozenou do kostela po kolenou nelezu.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.