Město očima nezávislého člověka

Tak to tady chodí

22.05.2014 19:16

Bydlím v tom zeleném domě naproti pekárnám. Jak už asi všichni víte, díky hlasům 12-ti zastupitelů ODS , TOP09 a jejich spřízněnců bylo v pondělí rozhodnuto, že pozemek na Zápské bude směněn za pozemek na Zahradnické a tím umožněno  Qinn investu konečně se pustit do výstavby OC Kaufland. Pro nás to znamená konec zahrádek a zeleně, zhruba rok života na staveništi, a dále pak bydlení  u parkoviště obchodního centra. Asi je zbytečné mluvit o hluku a prachu, který je už teď únosný jenom se zavřenými okny. Vede zde totiž hlavní příjezdovka od dálnice.

Město naproti tomu získá druhou polovinu pozemku v Zahradnické a to neuvěřitelně výhodně. První půlka od PP Hospital byla za 38 milionů, tahle druhá za pouhých 7 milionů Kč. (tj zhruba odhadní cena za pozemek na Zápské) Tento propastný rozdíl v obou odhadech starosta vysvětlil takto: Máme odhady tržní a tabulkové, ale není mezi nimi velký rozdíl. K tomu myslím není třeba nic dodávat.   Tzn , že takto již do pozemku na Zahradnické město celkem investovalo 45 mil. Kč. Především proto, aby tam nikdo nemohl nic postavit a byl tam pro obyvatele zachován klid. Jak s oblibou říká starosta: „Jsou to plíce města“

Dokážu pochopit, že všichni nemůžou mít všechno , a že menšina se musí podřídit většině. Ovšem čekal jsem , že radnice se k nám zachová férově a přijde s určitou kompenzací. Ikdyž zhoršené životní prostředí lze jen těžko něčím nahradit. Bohužel musím konstatovat, že férově se k nám zachovala pouze firma Qinn invest, protože nám původně nabídla zdarma celkovou rekonstrukci domu. Tu jsme museli odmítnout, vzhledem k tomu, že dům jsme rekonstruovali nedávno. Stálo nás to téměř 3 miliony a splácet to budeme ještě 12 let. Takže jsem si řekli o garáže. Ty nám Qinn invest slíbil a já věřím, že svůj slib dodrží. Již jednou nám pomohli s vykácením vrb, které hrozily pádem. Zařídili vykácení na své náklady. Město jsme o to žádali asi 3 roky marně.

Nyní perlička na závěr.. Vzhledem  k tomu, že město si ponechalo zbylý pozemek kolem domu, a jak Qinn invest, tak starosta  prohlásili, že o tento pozemek nemají zájem, podali jsme si dne 2.4. žádost o bezúplatný převod. Odpověď jsem dostal až ústní od místostarosty Nekvasila na schůzi 19.5. Prý o tom rada jednala a zamítla to, ale pokud chceme pozemky pod garážemi, podejme si žádost a oni nám je za 1 000kč/m2 prodají. Tj maximální cynizmus už vzhledem k tomu,  že odhadní cena směňovaného pozemku na Zápské je 629 kč/m2. Je to zřejmě „ tržní cena“  za to, že to budeme mít blízko do krámu. Prý se musí chovat jako dobří hospodáři. Jen škoda, že se takhle nechovali, když kupovali pozemek u nemocnice od PP Hospital.

Možná si říkáte, že tady zbytečně brečím,a že můžu být rád, že budeme mít garáže. Mě se ale nelíbí to jednání radnice. Jsme přeci taky Brandýšťáci, ikdyž nás tu nebydlí tisíce jako v sídlišti , ale jenom dvacet. Musím se přiznat, že vydržím hodně, ale prohlášení místostarosty o pozemku za 1 000kč/m2 nemohu rozdýchat do teď. Vhledem k výhodnosti směny pro město, jsem čekal podobný přístup jako  od Qinn investu.  Ale hluboce jsem se zmýlil. Na podzim budou volby, pokud na radnici zůstanou stejní lidé, nikdo si nemůže být jist tím, že v budoucnu na něj taky nedojde, a že se s ním bude jednat stejně arogantně.

Vlastimil  Šrut


http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/273933-zahradkarska-kolonie-v-brandyse-ustoupi-obchodaku/

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.