Město očima nezávislého člověka

Tapas zásadně smlouvy neplní

21.02.2014 10:51

V poslední době se často zmiňuje, v souvislosti s otevřením další pískovny u jatek, i smlouva o spolupráci města s Tapasem Borek. Navrhoval jsem, na žádost aktivistů z Mělnické ulice, na minulém veřejném zasedání zastupitelstva, abychom nechali právníky posoudit a eventuálně vypovědět těžaři nejen smlouvu o pronájmu městských pozemků, ale i smlouvu o spolupráci. Bohužel, koalice má více hlasů a můj návrh usnesení neprošel. Je to o to nepochopitelnější, že i ti, kdož kdysi hlasovali proti otevření další pískovny, nyní hlasovali dílem proti mému návrhu a dílem se zdrželi, což má ovšem naprosto stejný efekt, jako kdyby hlasovali proti.

Včera, před třináctou hodinou, jsem obdržel e-mail od bývalého radního, který původní smlouvu o spolupráci města s Tapasem schvaloval v roce 1999. Píše, mimo jiné:

„Vážený pane Kapale,

v době schvalování smlouvy o spolupráci se nikde nepsalo o nějaké další těžbě v jiné lokalitě. O pískovně u jatek nepadlo ani slovo. Tehdejší vedení města se rozhodlo tuto smlouvu podepsat zejména proto, aby se zlepšilo prostředí a využití zanedbaného Proboštského jezera, které oproti osmdesátým letům zarostlo, břehy pokrylo bláto, tráva a keře a zbyla jen plážička na straně ke Staré Boleslavi. (U parkoviště.)

Dodnes si vybavuji, že součástí smlouvy byl plán přetěžení jezera a nákresy, jak přesně bude jezero po přetěžení vypadat. Dokola byly zakresleny široké písčité břehy, nové pláže, zeleň. Tehdy jsem si říkal, že výsledek bude vidět za dlouhou dobu, smlouva byla uzavřena na delší období, možná 15 let, přesně to už nevím, ale 15 let uplynulo a výsledek vidíte sám. Jezero je skoro ve stejném bordelu, jako tehdy, kromě vytěžené části směrem k Labi. (A to ještě není vytěženo celé toto území, i když povolení k těžbě by mělo skončit k 31. 12. 2014 a těžař požádal o prodloužení povolení až do vytěžení, časově neomezené. Pozn. aut. čl.). Věřte mi, v té smlouvě byly skutečně krásné plány, jak bude jezero vypadat po přetěžení. Jinak by tehdejší rada města ani náhodou smlouvu neschválila.“

Tolik z e-mailu bývalého radního. Víme, že k této původní smlouvě bylo časem sepsáno a podepsáno několik dodatků, bohužel ani tehdejší radní, ani já je neznám, ale od aktivistů vím, že se město v některém z dodatků zavázalo legislativně pomáhat těžaři naplňovat jeho plány. A právě možná proto tato smlouva, a především její dodatky, koalice odmítla zařadit na program jednání mimořádné veřejné schůze zastupitelstva.

Z e-mailu bývalého radního zcela jasně vyplývá, že Tapas tuto smlouvu ani neměl v plánu naplnit, dělal si pouze předmostí k dodatku o legislativní podpoře jeho dalšího rozšiřování těžby. Nevznikly žádné písčité břehy, neobjevily se nové pláže, nebyla zrekultivována zeleň. Prostě nic, naprosto nic, jen další rozšíření těžby, další a další kamiony ničící domy podél silnic, další zhoršení životního prostředí hlukem, polétavým prachem a ucpávání silnic v době stavebního boomu.

O tom, jakým způsobem se těžařská firma chová, svědčí i případ korečkového ohromného bagru na městských pozemcích. Byť nájemní smlouva nenabyla platnosti, a to již po tři roky, rok a půl nechala umístěn tento bagr na městských pozemcích, aniž by městu zaplatila byť jen jediný padesátník za nájem, oplotila si pozemek a pochybuji, že vůbec informovala stavební úřad, ale jistě to nevím. A jakmile se aktivisté z občanských sdružení, spolu s několika opozičními zastupiteli, začali o bagr zajímat, přestěhovala jej firma na jiný pozemek a snažím se zjistit, zdali o tom majitelka pozemku vůbec ví.

Příště bude zveřejněn názor právníků a další případy chování a jednání těžařské firmy k vlastníkům pozemků, o které má firma zájem.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.