Město očima nezávislého člověka

Těžaři opět balamutili lidi

08.09.2011 13:48

Kdykoliv se projednává rozšíření těžby písku v Brandýse, není reakce veřejnosti tak prudká, jako když se zastupitelstvo sejde na jednání ve Staré Boleslavi. Tam totiž lidé trpí průjezdy náklaďáků daleko více nežli v brandýské části města. Zatím! Nejinak tomu bylo i v pondělí

5. září, kdy jsem na program jednání zastupitelů navrhl bod – rozšíření těžby písku u jatek. Chtěl jsem, aby byla veřejnost informována o průběhu schůzky vedení města, zástupců občanských sdružení a veřejnosti, která se konala koncem prázdnin. Kdybych tento bod nenavrhl, vůbec by se o schůzce nemluvilo.

Podstatné na informaci podané starostou Přenosilem bylo to, že se prakticky nejednalo o tom, jak rozšíření těžby zastavit, ale jak omezit dopady těžby na obyvatele. A to je špatné.

Zástupce těžařské firmy Vladimír Bouček ve svém vystoupení hovořil ve stejných intencích, jako každý podnikatel, který chce vydělávat miliony a přitom zhorší životní prostředí ve městě. Hovořil o tom, že se vlastně pro lidi nic nezmění, hluk z těžby že vadit nebude, náklaďáků více jezdit nebude, hluk od kamionů se nezvýší a podobné žvásty.

Přitom, jak vyplynulo z televizního pořadu z Brna, kde o zvýšení decibelů vlivem kamionové dopravy hovořil renomovaný odborník, zvýšení hladiny hluku jen o dva decibely v praxi znamená, že se četnost průjezdů vozidel zvýší o 80, v některých případech dokonce o 100 %.

O tom, že majitelé nových domů budou mít pod okny těžební prostor písku, a to až do důchodu, také Bouček nehovořil, samozřejmě, firmě jde o veliké peníze jak za prodej vytěženého písku a o ještě větší peníze při zavážení vytěžené ďoury.

Lidi z Brandýsa nechal osamocený boj jak mne, coby zastupitele, tak i dvou zástupců občanského sdružení protestujícího proti rozšíření těžby, naprosto chladnými. Vždyť se jich to přece netýká. Omyl, vážení. Týká, a to tak, že velmi. Zatím se staví mosty a doprava obtěžuje jenom Boleslavsky, ale až se mosty dokončí, tak kamiony vtrhnou i k vám, do Brandýsa. A to již bude pozdě.

Nevěřím totiž, že se městu podaří vyhrát boj s krajem a dopravním loby, které šetří každičký kilometr cesty. A silnice mezi oběma částmi města je kraje a je to dvojka, tedy komunikace určená k těžké kamionové dopravě, a kraj, jak je známo, jde dopravnímu loby na ruku. Takže pokud se nám společně nepodaří zastavit těžbu písku u jatek u Staré Boleslavi, máte, milí občané z Brandýsa, pískařské kamiony i u vás. A budete se divit.

Domnívám se, a jsem o tom plně přesvědčen, že boj proti rozšíření těžby písku na dalších více jak třicet let je záležitostí všech lidí ve městě. Těch ve Staré Boleslavi, stejně jako v Brandýse. Tak si to konečně uvědomme a zvedněme společně hlas proti pískovně dokud je čas.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.