Město očima nezávislého člověka

Ti kvalitní a ti podřadní

12.06.2012 16:29

Toto lze vyjádřit, jak ukazují sdělovací prostředky i jinak. Například VIP a ti ostatní. V podstatě lze říci – ti bohatí a ti průměrní, až chudí. Bylo by vhodné předložit návrh na změnu Ústavy. Ústava takovéto dělení občanů neuvádí, ba naopak, uvádí, že občané této republiky mají stejná práva i povinnosti.

Jaksi málo tomu odpovídá návrh pana ministra Hegera o uzákonění možnosti vybrat si doktora na poskytnutí lékařské péče. Kdo na to má, zaplatí si kvalitnějšího lékaře a tím i větší záruku dobré lékařské péče. Kdo na to nemá, počká co zbude. Jak vznikla většina těch bohatých je zbytečné rozvádět a komentovat.

Při příchodu do nemocnice bude asi pacient dotázán, kterého chcete lékaře?  V případě, že nikoho neznáte bude vám předložen seznam lékařů a jejich ceník. Bylo by vhodné jej doplnit o zdravotní sestry případně bratry a jejich ceník. V případě, že na lepšího lékaře nemáte, tak vám přidělí podřadnější personál, nebo možná nebude obsazen ten lepší, takže máte šanci i vy.

Jaké asi nastanou vztahy mezi lékaři?

Nabízené nám vysvětlení – pro ty méně chápající, že všichni bez ohledu na majetnost mají stejné podmínky – zní asi takto: lepší lékař bude ošetřovat všechny bez rozdílu, tak jak je potřeba. Naznačuje to snad, že lékaři nejsou vytíženi a mohou proto podle přání platícího pacienta k němu nastoupit kdykoliv? Jedna z dalších odpovědí je, že budou pracovat ve svém volnu. Na počet přesčasových hodin a nutného odpočinku jsou i ve zdravotnictví předpisy. Nejlepší, nám předkládané zdůvodnění je, že se odbourají úplatky. Dalo by se předpokládat, že lékařům byly slušně upraveny platy a podle toho by mělo být i jejich chování.V případě opravdového zájmu ministerstva zdravotnictví o nápravu, by spíše mělo zaznít, že lékař žádající nebo přijímající úplatek přijde alespoň na 5 let o lékařský diplom. Policie často používá odposlechy, takže je i reálné u lékařů využít pacientů, kteří jsou proti úplatkům a jsou ochotni s policií spolupracovat

Do kapsy nebo z kapsy? Ministerstvo zavede oficiální dávání peněz do kapsy nad rámec zdravotního pojištění, aby zabránilo braní úplatků. Což se mu asi moc nepovede – jsou z toho daně. Ministerstvo může poradit policii jak bojovat proti kapsářům. Policie by měla zveřejnit fota a adresy kapsářů, kam by ti majetní mohli dávat peníze, aby je kapsáři neobtěžovali a ti ostatní dopadnou podle štěstí či náhody.

Je smutné,že v  podstatě slušný ministr podlehne zájmové loby. Další placení a podobná rozhodnutí koaliční vlády  jsou kamínky do mozaiky, která ve svém celku ukazuje těm, co chtějí vidět, pro koho tato vláda pracuje. Nemohou se moci po volbách vymlouvat, že nevěděli, že se jedná o strany s asociálním programem.

František Úvaha

 

 

 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.